Organická porucha osobnosti patří do skupiny duševních poruch. Je poměrně častým problémem. Je spojena s dysfunkcí mozku. Pro stanovení této diagnózy, je zapotřebí nejprve vyloučit psychiatrické nemoci.
V současné době spadá pod kategorii neurokognitivních poruch. Spojeno je se sníženou funkcí mozku v důsledku nemoci. Někdy je spojována s pojmy syndrom organického mozku, syndrom chronického organického mozku nebo také jako neurokognitivní porucha.
Obsah článku
Příčiny vzniku
Organické poruchy osobnosti mohou být způsobeny zraněním nebo onemocněním, které postihují mozkové tkáně. Souviset může i s chemickými nebo hormonálními abnormalitami. Vliv na vznik mohou mít i vystavení toxickým látkám, neurologické poškození nebo abnormální změny spojené se stárnutím. Na vzniku poruchy může mít vliv i alkohol, metabolické poruchy, onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy nebo také nedostatek vitamínů.
Za organickými poruchami osobnosti mohou být i otřesy mozku, krevní sraženiny, krvácení do mozku, nízký kyslík v krvi, vysoké množství oxidu uhličitého v těle, mrtvici, mozkovou infekci, srdeční infekcí, Parkinson, Alzheimer, Huntington nebo roztroušená skleróza.
Příznaky
Lidé s organickou poruchou osobnosti mají zpravidla problém se soustředěním. Jsou zmateni z provádění některých úkolů, které jiným připadají běžné. Může být pro ně těžké být ve vztahu. Neumí s někým spolupracovat, komunikovat s kolegy, přáteli, rodinou.
Nemocní jsou zmatení, podráždění, zhoršila se jim paměť, chování i kognitivní schopnosti. Nemocní s poruchou osobnosti mohou být emočně labilní, neurotičtí, psychotičtí, nevhodně se mohou chovat i po sexuálními a protispolečenskými aktivitami. Klidně mohou i krást. Pokud se u vašeho blízkého objeví něco podobného, neváhejte a navštivte pro jistotu svého lékaře. Může jít o závažný zdravotní problém, kde je důležitý včasný zásah.
Diagnostika
K základním vyšetřením patří nejen vyšetření u psychiatra nebo u psychologa, ale především krevní testy, rtg. CT nebo MRI páteře a mozku, elektroencefalogram. V případě organické poruchy je rovněž nutné, aby pacient prokázal alespoň tři s diagnostických kritérií po dobu 6 nebo více měsíců.
Léčba
Léčba se odvíjí od primární příčiny. Stav se nejčastěji řeší farmakologicky. Jaké léky se podávají je však ovlivněno tím, co tu poruchu způsobilo. K řešení mohou být přizváni psychologové o psychiatři. Pokud stav nejde vyřešit, obvykle jsou předepisovány karbamazepin, thioridazin, nortriptylin, fenobarbital, benztropin, propranolol nebo haloperidol. Všechny tyto léky mají zjklidnit, snížit agresi, záchvaty vzteku, depresi. Kombinace léků a sezení u odborníků může pak vést k finálnímu zlepšení situace pacientů s organickou poruchou osobnosti.
Vy ste fakt na hlavu.Mne zobrala socialka peniaze na jedlo a ked som s tym siel k psychiatrovi ze uz nemam ani za co si zaplatit stravu a hladny mam pracovat tak mi dala lieky na upokojenie namiesto toho aby som sa najedol.Sak vy len lieky do ludi chcete dgat ale ze nemaju kde byvat a za co sa najest ani jedneho psychiatra netrapi.Len vymyslate ako zarabat na chudobe ludi a predpisovat lieky ktore cloveku na ulici a bez jedla nepomozu len vam zarabat a cecat prachy z poistovny za akoze liecenie.Ale ten clovek spacha samovrazdu lebo nema nic a je hladny to vam je trinast.Ste obycajny hajzli co parazitujete na nestasti ludi