Domů Nemoci Psychické nemoci Organický psychosyndrom

Organický psychosyndrom

Organický psychosyndrom je takové více méně obecné označení, které popisuje stav, kdy dojde ke snížení mentální funkce v důsledku jiných chorob. Pozor však, nikoliv ve spojitosti s nějakým psychiatrickým onemocněním.

Velmi často je spojován se stavem,  kdy nemocný užívá drogy, ale pozor, nejen k tomu to stavu se tzv. OBS (organic brain syndrom) váže. Organický pschosyndrom je stavem, příznakem, součástí jiného onemocnění, nejde o nemoc samo o sobě. I když všeobecně vzato k tomu tak může dojít při špatné diagnostice.

Příznaky organického psychosyndromu

Příznaky se od sebe mohou lišit v závislosti na onemocnění, které změnu chování způsobují. Ponejvíce se ale jedná o poruchu paměti, soustředí, pozornosti, až možnou demenci, pokles intelektu, depresi, rozladění, emoční výkyvy, zpomalené psychomotorické tempo, zhoršené porozumění jazyku, poruchu afektivity, agresivity a změnu osobnosti. Přičemž má nemocný problém vykonávat běžnou každodenní činnost. Lidé s organickým psychosyndromem mohou být zmatení, mohou si stěžovat na bolest hlavy, neschopnost zaostření, mohou mít problém s chozením i viděním.

Příčiny vzniku

Za vznikem tohoto stavu je například mozková mrtvice, mozkové nádory, alkoholismus, úrazy hlavy, zánět mozku, zánět mozkových blan, epilepsie, otřes mozku, nedostatek kyslíku v těle, vysoká hladina oxidu uhličitého, kardiovaskulární poruchy, srdeční infekce, hydrocefalus, pickova choroba, Creutzfeld-Jacobova nemoc, onemocnění štítné žlázy, onemocnění ledvin, jater, syfilis, rakovina, Parkinsonova nemoc,  Alzheimer, Huningtonova choroba, roztroušená skleróza, otřes mozku, krevní sraženina v mozku, septický a šokový stav, avitaminóza a další choroby.

Riziko vzniku

Riziko vzniku se odvíjí od genetické predispozice k určitým chorobám a rovněž i na našem způsobu života. Vliv na vznik má i prostředí ve kterém žijeme. Riziko vzniku zvyšují těžké kovy, věk nad 60 let, fakt, že máte cukrovku, kardiovaskulární onemocnění, jste alkoholici anebo jste drogově závislí a sportujete sporty, kde je velké riziko poranění hlavy, jako třeba fotbal nebo rugby.

Diagnostika

Základem diagnostiky je rozlišení stavu od psychiatrické choroby. Důležité je nejprve psychiatrii vyloučit a potvrdit neurologickou příčinu. K tomu je možné použít CT, rtg., MRI nebo také pozitronovou emisní tomografii, případně EEG vyšetření.

Léčba organického psychosyndromu

Organický psychosyndrom se léčí v závislosti na příčině, která stav vyvolala. Některé stavy jsou jen dočasné, jiné je možno časem změnit, a to zcela anebo částečně, ale s některýma bohužel ani ta nejmodernější medicína nic nezmůže. Podle nemoci tak může být stav léčen kupříkladu klidem na lůžku, léky na bolest hlavy, antibiotiky, operací mozku, ergoterapií, fyzioterapií apod.

Prognóza

Prognóza se odvíjí od diagnózy. U některých stavů je dobrá, ale bohužel  na některé choroby stále neexistuje lék a není je možno změnit, ani zpomalit nebo zastavit.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here