Ortopnoická poloha nebo také stativová poloha je o umístění nemocného do sedu z lehu, ideálně do sede na boční straně lůžka, kdy se před něj zasune stolek, o nejž se může opřít a na stolek se položí nějaké polštáře, aby se mohl opřít o měkkou podložku.
Obsah článku
V čem je kouzlo ortopnoické polohy?
U ortopnoické polohy dochází k maximální expanzi plic. Nemocní s dýchacími potížemi ji mnohdy vyhledávají neuvědoměle i sami, kdy se nejenže opírají o stolek, ale i o boční strany postele a jsou v horní části těla v mírném předklonu.
Kromě rozepnutí plic, čili expanzi, může být užitečná i tam, kde mají nemocní problém s výdechem. Mohou v ní totiž přitlačit na spodní část hrudníku. Obzvláště užitečný je v tomto případě, když je nemocný opřený o stolek.
A co jiné polohy?
Poloha na břiše
Poloha na břiše je vhodná k rozšíření kyčelních a kolenních kloubů. Jde o jedinou polohu na lůžku, které umožňuje plné rozšíření těchto kloubů. Pomáhá tím předcházet k flekčním kontrakturám kyčlí a kolen. Pozor, tato poloha je však není vhodná při problémech s páteří. Když nemocný totiž leží na břichu, způsobuje to výraznou lordózu nebo zakřivení páteře dopředu, což je právě u nemocných s pateří problém. Ti potřebují mít záda v jedné rovině.
Nicméně tato poloha je vhodná i pro odvod sekretů z úst. Je tedy vhodná pro ty nemocné, jež jsou v bezvědomí nebo se zotavují po operaci úst nebo krku.
Boční pozice
V poloze na boku leží člověk na jedné straně těla s horní nohou před dolní nohou a ohnutými kyčlemi a koleny. Ohnutím horní kyčle a kolena umístěním této nohy před tělo, vytváří širší, trojúhelníkovou základnu podpory a dosahuje větší stability. Zvýšená flexe horní části kyčle a kolena poskytuje větší stabilitu a rovnováhu. Tato flexe snižuje lordźu a podporuje dobré vyrovnání zad. Uvolňuje tlak na křížovou kost a paty. Což je ideální obzvláště pro ty, kteří během celého dne sedí nebo ty, kteří jsou upoutáni na lůžko. Dochází zde k nejlepšímu rozložení tělesné hmotnosti. V této poloze je totiž většina hmotnosti distribuována na laterální stranu dolní lopatky, laterální stranu kyčelní kosti a trochanter femuru. Samozřejmě, že se i při této poloze neobejdete bez podepření polštáři.
Simsova poloha, čili polobřišní poloha
Simsova poloha je taková, když nemocný leží tak nějak uprostřed mezi boční a břišní polohou. Spodní paže je přitom umístěna za ležícím a horní paže je ohnuta v rameni a lokti. Horní část nohy je více ohnuta v kyčli i v koleni než ta dolní. Tato poloha zabraňuje aspiraci tekutin. Je vhodná pro lidi v bezvědomí, protože usnadňuje odvodnění z úst a zabraňuje vdechnutí tekutin. Snižuje tlak v dolní části těla. Používá se také u ochrnutých klientů, protože snižuje tlak na křížovou kost a větší trochanter kyčle. Často se používá i pro klienty přijímající klystýr a příležitostně i pro klienty podstupující vyšetření nebo ošetření v perianální oblasti. Poloha je velmi pohodlná pro těhotné ženy. Správné vyrovnání těla podpoříte polštáři.