Domů Nemoci Léky Ospamox

Ospamox

Pod méně známým označením Ospamox se skrývá Amoxicillinum, antibiotikum, které již mezi lidmi známé je. Toto antibiotikum patří do skupiny penicilinových antibiotik.

Indikace Ospamoxu

Lékař tento lék předepisuje k léčbě bakteriálních zánětů nosních dutin, středouší, streptokokové infekci nosohltanu, hrtanu a mandlí, na zápal plic i průdušek, na akutní cystitidu, pyelonefritidu, dentální absces, tyfoidní horečku, cystitidu, bakteriiurii v těhotenství, infekce kloubních náhrad, lymskou nemoc a při nákaze Helicobacterem pylori, který způsobuje vředy v žaludku a duodenu.

Kontraindikace

Antibiotika nesmí užívat ten, kdo je přecitlivělý nejen na jakoukoliv látku v tomto léku, ale i ti, co jsou alergičtí na peniciliny a jiná penicilinová antibiotika. Užívat jej nesmí ani ti, co trpí hypersenzitivními reakcemi nejen na Ospamox, ale také i na betaklamová antibiotika.

Zvláštní upozornění

Před započetím užívání tohoto léku, je nutné vytvořit dlkladnou anamnézu zaměřenou hlavně na alergie. Amoxicilin není určen k léčbě všech infekcí. V některých případech jsou infekce vůči Ospamoxu odolné. U nemocných s poruchou renálních funkcí je nutno počítat s výskytem křečí. Křeče se však mohou objevit i u meningeálních chorob, epilepsie a tetanie. Dávkování antibiotik musí být upraveno dle míry poškození ledvin. V rámci léčby se může vyvinout horečnatý generalizovaný erytém. U dlouhodobé léčby je zapotřebí pravidelně kontrolovat funkci ledvin, jater a krvetvorby. Musí se počítat i s prodloužením srážlivosti.

Nežádoucí účinky

K nejčastější vedlejším účinkům patří průjem, nauzea a kožní vyrážka. Velmi často se objevuje často i kandidóza. V krvi se může vyjevit leukopenie, trombocytopenie a chudokrevnost. Dochází k prodloužení doby krvácení. Objevit se může i zvracení, hepatitida, žloutenka, zánět střev, zabarvení zubů i zčervenání jazyka.

Alergické reakce

Zcela samostatnou kapitolou jsou alergické reakce, které se mnohdy vyznačují rychlými nástupem. Obvykle se vyznačuje výraznou kožní reakci. Vzácně se může objevit i krvácení do podkoží.

Interakce

Současné podávání Ospamoxu a Probenecidu se nedoporučují, protože to vede ke sníženému odbourávání Ospamoxu, čímž dochází k jeho zvýšené hladině v krvi.

Souběžné podávání s Alopurinolem zvyšuje riziko vzniku alergické reakce.

Spolu s tetracykliny se kříží a vzájemně se ovlivňují. S antikolagulancii je nutno pečlivě hlídat protrombinový čas. Případně upravit dávkování antikolagulancií. Methotrexát spolu s penicilínovými antibiotiky, snižuje vylučování methotrexátu.

Dávkování

Dávkování určuje výhradně lékař. Při nastavení dávky se bere v potaz o jakou infekci se jedná, citlivost na antibiotika, závažnost infekce, věk, tělesná hmotnost i funkce ledvin nemocného. Délka léčby je rovněž různá. Liší se podle typu infekce a podle reakci na antibiotika. V každém případě by však měla být léčba co nejkratší.

Balení je dostupné o síle 500 mg, 750 mg a 1000 mg. V jednom balení je přitom 12 a 14 potahovaných tablet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here