Domů Nemoci Kosti a svaly Osteochondroza

Osteochondroza

Osteochondroza je degenerativní onemocnění kostí a chrupavky, které začíná nejčastěji v oblasti meziobratlové ploténky, odkud se rozšiřuje do dalších částí páteře. Co osteochondrozu způsobuje? Jaké jsou její projevy? Jak se toto onemocnění léčí a lze jeho rozvoji nějakým způsobem předejít?

Osteroporoza postihuje nejen lidi, ale také koně a psy.
Osteroporoza postihuje nejen lidi, ale také koně a psy.

Osterochondroza a její projevy

Osteochondroza je bolestivé ortopedické onemocnění, které, jak bylo zmíněno v úvodu, nejčastěji postihuje meziobratlové ploténky, odkud se šíří dále do páteře. Ploténky se tak postupně snižují. Osteochondrozou trpí velká část populace, níže popsané degenerativní změny páteře s pokročilým věkem postihují téměř každého člověka. Rozvoj osteochondrozy lze však zpomalit a zmírnit, a to dodržováním zásad zdravé životosprávy (viz odstavec Prevence). Onemocněním trpí nejen lidé, ale také ostatní savci, zejména koně a psi.

Příčiny a rizikové faktory

Jednou z hlavních příčin osteochondrozy je nedostatek pohybu a dlouhodobé setrvávání v nevhodné poloze. Právě pohyb je nutný k tomu, aby se mohla výživa přijímaná z potravy dostat do pulzního jádra meziobratlových plotének. Jestliže k tomu nedochází, následkem je postupná ztráta pružnosti chrupavek a zkostnatění, což se projevuje velmi nepříjemnou  bolestí páteře.

Onemocnění postihuje ponejvíce seniory, rizikovou skupinu však tvoří i dospělí středního věku, zejména pak ti, kteří mají sedavé zaměstnání, aniž by pravidelně sportovali.

Spondylóza

Dalším onemocněním páteře, které vzniká v oblasti meziobratlových plotének, a projevuje se nepříjemnou bolestí, je spondylóza. V tomto případě dochází k postupnému ztenčování ploténky a následnému zhoršení schopnosti tlumit nárazy. Výsledkem je vznik osteofytů, výrůstků dráždících nervové kořeny a způsobujících bolest. Dalším nepříjemným jevem spojeným se spondylózou je postupná atrofie vazivového aparátu. Tato onemocnění, která jsou častým nálezem u dospělých pacientů na rentgenu, se nezřídka vzájemně kombinují.

Možnosti léčby

Osteochondroza i spondylóza se řeší kombinací medikace a rehabilitace. Jednou z nejúčinnějších metod je medicínská tréninková terapie (MTT), metoda zaměřená na posílení hlubokého zádového svalstva. Krajní možností je pak operace páteře. Další z metod léčby, která se začala používat na území Ruska, je metoda řízeného hladovění.

Metoda řízeného hladovění

Metoda řízeného hladovění vychází z teorie, že organismus pacienta dokáže lépe vstřebávat  živiny přijaté z potravy poté, co byl podroben půstu. Pacient tedy v tomto případě podstupuje několikadenní půst, který je následně vystřídán plnohodnotnou výživou. S ohledem na zdraví pacienta je tento přechod velmi pozvolný. Aby nedošlo k ohrožení zdraví pacienta, nesmí délka půstu překročit 14 dní a úbytek jeho původní hmotnosti 15%.  Při řízeném hladovění je pacient pod stálým lékařským dohledem a nepociťuje během něho hlad, a to díky podávaným lékům.

Ke zlepšení stavu pacienta následně dochází z několika důvodů: nastane detoxikace buněk za současného odlehčení pojivové tkáni. Půst zlepší krevní oběh a nastartuje lepší výživu tkání. Dalšími přínosy metody řízeného hladovění jsou detoxikace organismu a jeho současná regenerace. Tuto metodu lze doporučit především pacientům, kteří mají sedavé zaměstnání, a zároveň se potýkají s nadváhou až obezitou.

Prevence

Vzhledem k tomu, že je onemocnění způsobeno především nedostatkem pohybu nebo dlouhodobým setrváváním v neměnné pozici, jeho prevence spočívá v provozování pravidelné pohybové aktivity. Pravidelná pohybová aktivita je rovněž účinnou prevencí spondylózy a celé řady dalších ortopedických onemocnění. Ideálním druhem sportu je v tomto ohledu plavání. Nedílnou součástí prevence je dodržování dalších zásad zdravé životosprávy, zejména máme na mysli správnou výživu.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here