Domů Nemoci Kosti a svaly Osteofyty

Osteofyty

Jako osteofyty se označují výrůstky na páteři. Jedná se o degenerativní změny, vznikající mechanickou zátěží v průběhu života. Degenerace chrupavčitých částí kloubů či meziobratlových spojení vede k lokálnímu zánětu. Ten často postihuje i kost pod chrupavkou.

Na to tělo reaguje „přestavbou“ a vznikají tak tyto nepříjemné a život komplikující výrůstky. Označují se též jako reparativní změny. Mnoha lidem během života nečiní žádné potíže. Jsou však mezi námi i  tací, jimž způsobují bolesti a pak se musí řešit. Osteofyty se dají snadno odhalit při rentgenu páteře. Jejich bolestivost hodně závisí na tom, v jakých místech se přesně tyto výrůstky nalézají.

Příznaky výrůstků na páteři

Souhrnným názvem se výrůstky na páteři označují také jako spondylosa. Přímo vedou ke zvětšování objemu kostní tkáně a jsou schopné natlačit chrupavku tam, kam nepatří. Dochází tak k útlaku nervových struktur a vyvolání bolestivých příznaků. Často se tedy stává, že osteofyty zpočátku nepůsobí žádné potíže, jelikož se obtíže s nimi začnou projevovat až v pozdějších stádiích, kdy je však už náročnější začít s řešením těchto problémů. Samozřejmě je také možné, že nedojde k útlaku nervových struktur a vznik výrůstků bude probíhat bezbolestně.

Bolestivé nebo nebolestivé

U většiny pacientů se však objevuje bolest, která je většinou ostrá a vystřeluje směrem do horních končetin. Mohou ji provázet také další příznaky, jako například mravenčení nebo brnění. Leckdy se dostavuje také slabost svalů, snížení nebo ztráta citlivosti. Jedná se o příznaky postižení nervu – konkrétně o cervikobrachiální syndrom.

V extrémních případech dochází k poruše míchy. To se projevuje brněním horních i dolních končetin, zhoršením chůze, zakopáváním nebo zcela neschopností chodit. Jestliže akutní potíže přejdou do chronických, může být pro lékaře značně komplikované odhalit pravou příčinu problémů.

Osteofyty

Jak probíhá vyšetření

Pokud vás trápí zmíněné příznaky, lékař pravděpodobně nejprve provede neurologické vyšetření, které by mělo ukázat možnost útlaku nervu nebo míchy. Poté podstoupíte rentgenové vyšetření a zhotoví se snímek páteře z několika úhlů. Může být také provedeno CT nebo MRI (magnetická rezonance). Často jsou nutná i další doplňková vyšetření, která osteofyty potvrdí.

Konzervativní léčba nebo operace?

K léčbě je možné přistoupit několika způsoby. Základem je konzervativní léčba, jež spočívá v užívání léků proti bolesti a na uvolnění svalů. Ty mohou být podávány také prostřednictvím infúzí. Hodně zde pomůže také rehabilitace.

V mnoha případech je však operativní léčba nezbytná. Je to především tehdy, když se potíže stále zhoršují. Pak je nutné odstranit výrůstky způsobující útlak nervu. Často se přistupuje především k operaci krční páteře. Tato operace se provádí v celkové anestezii. Jizva je buď zepředu na krku nebo vzadu na šíji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here