Domů Nemoci Kosti a svaly Osteoporóza neboli řídnutí kostí: příznaky, léčba

Osteoporóza neboli řídnutí kostí: příznaky, léčba

Kosterní a svalová soustava zajišťují oporu měkkých částí těla a umožňují nám pohyb. Zejména takzvané dlouhé kosti, jako je například kost stehenní nebo bércová nesou celou zátěž lidského těla a musí vydržet opravdu velký tlak.

Obecně platí, že kosti nejvíce vydrží namáhání tlakem a tahem a naopak nejméně namáhání ohybem a zejména pak torzní namáhání (tedy kroucení).

V mládí jsou u člověka kosti tvořeny kompaktní a houbovitou kostní tkání, které jsou kryty pevnou vazivovou blanou, takzvanou okosticí, která zajišťuje výživu kostí a také růst kostí do šířky. Do délky kost roste díky růstové chrupavce, která se nachází mezi koncem kosti s kloubní hlavicí (takzvanou epifýzou) a tělem kosti (takzvanou diafýzou).

S postupem let klesá schopnost kostí růst do délky a růstová chrupavka kostnatí.

Protože hlavními složkami kostní tkáně jsou minerály, hrozí zejména u žen po menopauze, kdy se tělo musí vypořádávat s ukončením schopnosti rozmnožování, závažné onemocnění, kterému se říká osteoporóza neboli řídnutí kostí.

Toto onemocnění se projevuje tím, že se v kostní tkáni snižuje koncentrace minerálních látek což vede ke vzniku pórů uvnitř kostí a ke značenému snížení jejich pevnosti. To s v konečném důsledku projevuje vyšším rizikem zlomenin.

Co je to osteoporóza?

Světová zdravotnická organizace definuje osteoporózu jako onemocnění, při kterém je hustota minerálů v kostech o 2,5 bodu pod průměrnou hodnotou (tou je průměrná hodnota hustoty minerálů v kostech u dvacetiletých žen).

Osteoporóza se nejčastěji vyskytuje u žen po menopauze (takzvaná postmenopauzální osteoporóza), může ovšem vzniknout také u mužů a to v důsledku hormonálních poruch, chronických onemocnění nebo jako důsledek užívání některých léčiv, zejména glukokortikoidů.

Protože osteoporóza způsobuje zkřehnutí kostí a značně tak zvyšuje riziko zlomenin, velmi ohrožuje kvalitu a délku života postižených osob.

Prevence a léčba osteoporózy

Osteoporóze lze předcházet zvýšením příjmu některých minerálů, zejména vápníku, vitamínu D, bisfosfátů a dalších látek. Na trhu existuje celá řada různých doplňků stravy, které tyto látky obsahují, ovšem lepší než pilulka je příjem těchto minerálů přirozenou cestou v rybím a drůběžím mase, zelenině a mléčných výrobcích.

Kromě správné životosprávy lze osteoporóze předcházet vhodným posilovacím cvičením. Je také nutné snažit se v maximálně možné míře vyhnout pádům, které by mohly vést k fraktuře kostí v důsledku osteoporózy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here