Domů Nemoci Kosti a svaly Osteosarkom: příznaky, léčba

Osteosarkom: příznaky, léčba

Osteosarkom, nebo také sarkom, je zhoubný nádor kostní tkáně, který patří vůbec k těm nejčastějším druhům zhoubných nádorů kostní tkáně. Typické pro tento nádor je to, že se nejčastěji objevuje ve věku okolo 12 – 14 let, má poměrně rychlý a agresivní růst, rád tvoří sekundárních ložiska a postihuje zejména mužskou populaci. Osteosarkom je velice nebezpečný, a proto je velmi důležité, aby byl odhalen co nejdříve.

Ještě něco o Osteosarkomu

Tento velmi agresivní nádor se primárně objevuje nejvíce v období od 10 do 20 let, později se pak vyskytuje ve spojitosti s Pagetovou chorobou, fibrózní dysplazií a dalšími patologickými jevy ve vztahu s kostní dření. Osteosarkom  se ponejvíce objevuje na dlouhých kostech. Postiženy jsou proto zejména dolní končetiny, a to zejména oblast okolo kolenního kloubu. Pozor však, i když zde jsou tyto nádory nejvíce, vyskytují se i jinde. Nic nezvyklého není ani to, že sarkom zasáhne kost stehenní, holenní nebo pažní. Vyrůst však může i z menší kosti. Nebezpečí tohoto druhu nádoru spočívá v tom, že rychle roste a rychle metastazuje hlavně do plic, mozku a dalších kostí. Pro léčbu je proto velmi důležitá včasná diagnostika, rychlé a velmi razantní řešení.

Problematika Osteosarkomu

Sarkom je neohraničený nádor, který je velice agresivní a šíří se nejen kostní tkání, ale přerůstá i do kostní dutiny uvnitř kosti, odkud se pak šíří do měkkých tkání v okolí. Při růstu postupně dochází k narušení struktury kosti, která slábne a stává se náchylná ke zlomeninám. S růstem nádoru pak nemocný začne cítit tlak a bolest, protože nádor začne tlačit i na nervy. V případě, že nádor proroste do cév, putuje krevním řečištěm po těle a tvoří metastázy, de facto kdekoliv.

Příznaky osteosarkomu

Nádor se projevuje trvalou tupou bolestí v dané oblasti, zduřením kosti, zvýšenou teplotou. Bolest  nejvíce trápí v noci, a to zcela bez vazby na zátěž, bolí i zcela bez důvodně – v klidu. Velmi zřídka se objeví zarudnutí v oblasti postižení. V pokročilém stádiu dochází k zlomení poškozené kosti. Kromě těchto příznaků se objevují i jiné zcela nespecifické příznaky, jako noční pocení, teplota, úbytek na váze, kašel a obtížné dýchání. Pozor, oblast nemusí být na pohmat bolestivá!

Diagnostika sarkomu

Lékař si pacienta nejprve sůkladně prohlédne a pošle jej na krevní odběry, kde se může objevit zvýšená fosfatáza. V dalším kroku jej odešle na rtg. snímek, magnetickou rezonanci, CT, provede se histologické vyšetření a provést se může také scintigrafie skeletu.

Léčba nádoru

Po stanovené diagnóze přichází léčba, která je obtížná a náročná. V prvé řadě se obvykle jedná o radikální chirurgické odstranění ložiska. Další možností, jak se zbavit nádoru je pak chemoterapie. Při kombinaci chemoterapie a operace s radikálním odstraněním nádoru, má nemocný až 80% šanci na vyléčení. Samotné ozařování není příliš efektivní, protože na něj nádor není citlivý. Vhodnější je spíše radiace. Ta se užívá buď samostatně anebo se s chirurgickým odstraněním kombinuje.

Prognóza onemocnění

Opětně se budeme opakovat, ale je to důležité, čím dříve se nádor odhalí a začne se léčit, tím větší šance na vyléčení je. V jiném případě hrozí nejen trvalé následky, ale také i úmrtí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here