Domů Nemoci Kosti a svaly Osteosyntéza

Osteosyntéza

Osteosyntéza zlomeninMezi operační metody léčby zlomenin patří osteosyntéza, při které ortoped nebo traumatolog stabilizuje zlomené kosti tak, že je spojí kovovými implantáty (dlahou, šroubem, fixátorem nebo dráty). Osteosyntéza se používá zejména při léčbě komplikovaných dislokovaných zlomenin, tedy zlomenin, při kterých došlo k posunu kostních fragmentů. Tyto zlomeniny nejčastěji vznikají následkem úrazů nebo autonehod.

Druhy osteosyntézy

Podle způsobu fixace zlomeniny rozslišujeme osteosyntézu s vnitřní fixací a osteosynrtézu se zevní fixací, V případě vnitřní fixace se zlomená kost stabilizuje kovovými implantáty, které jsou umístěny pod kůží a měkkými tkáněmi přímo na kosti (sem patří například fixace s pomocí hřebů nebo dlah). Naproti tomu v případě zevní fixace je fixátor umístěn na kůži (například Ilizarevův fixátor).

Postup osteosyntézy

Poté co vás anesteziolog uspí provede operatér nejprve repozici kostních fragmentů do původní polohy. Následně je provedena vlastní fixace, a to podle situace buď vnitřní nebo vnější. Současně jsou pacientům podávána antibiotika pro snížení rizika vzniku kostního zánětu.

Přínosy a rizika

Mezi hlavní přínosy osteosyntézy patří rychlá fixace zlomeniny a snížení rizika srůstu zlomené kosti v nesprávné poloze, která by následně mohla pacienta omezovat v pohybových aktivitách. Naproti tomu mezi hlavní nevýhody osteosyntézy patří především určité riziko infekce. Přeci jenom se jedná o operaci a riziko kostní infekce nelze úplně vyloučit.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here