Osteotomie je zákrok, při kterém se protíná kost. Je prováděna v případě, kdy je nutné upravit např. osu kosti, srovnat ji, či prodloužit nebo zkrátit. Přetětí umožní práci s kostí a „opravu“ defektu. Kost se může srovnat, upravit a poté je nutné ji zafixovat ve správném postavení. Používají se dlahy, šrouby atd.
Kdy může osteotomie pomoci:
Osteotomií se může řešit mnoho nemocí postihujících kosti a klouby. Některé mohou být vrozené, jiné získané.
- Kolenní kloub:
K osteotomii se přistupuje u pacientů do 60 let. V kloubu je postižena pouze chrupavka, nikoli kosti pod ní a nejsou přítomné kostní výrůstky. Neprovádí se, pokud už je výrazné omezení pohybu v koleni, u obézních pacientů a poškození kosti.
Osteotomie se dle obtíží provádí buď na horní části kosti holenní, nebo na dolním konci kosti stehenní.
Osteotomií se však neléčí jen artróza, ale také deformity v oblasti kolen, vbočená či vybočená.
- Vbočený palec:
V případě vbočeného palce je jako léčbu možné zvolit osteotomii, která se volí hlavně u mladších pacientů, když ještě nejdou přítomné degenerativní změny na kostech. Nejčastěji se protne první nártní kost.
- Kyčelní klouby:
Pomocí osteotomie se řeší vrozené vady kyčelních kloubů. Provádí se po ukončení 18. měsíce dítěte. Je prováděna z důvodu mělké kloubní jamky, která neudrží hlavici a ta vyklouzává a dochází k částečným nebo úplným vykloubením.
Existuje více typů osteotomií, např. Salterova pánevní, kterou se opraví špatné postavení acetabula, které je součástí kloubní jamky. Je tedy prováděna na pánvi, kdy se protne oblast pánve nad kloubní jamkou, které se sklopí dle potřeby. Pambertonova osteotomie, Steelova osteotomie (dělá se až u dětí starších 6 let), Chiariho osteotomie atd.
Osteotomie je však také prováděna při artrózách kyčelního kloubu.
- Páteř
Ostetomií je možné řešit špatné postavení páteře, deformity jako skolióza, nadměrné prohnutí (kyfóza, lordóza) páteře, kořenové syndromy, posuny obratlů atd. Jedním z typů osteotomií na páteři jsou laminektomie a hemilaminektomie, kdy se odstraní celý nebo půlka zadního obratlového oblouku. Dále se provádí např. u určitých typů ploché nohy, může se protnout kost patní.
- Chybné zhojení zlomenin:
Některé zlomeniny špatně srostou. Může dojít k deformaci kosti, jejímu vybočení, popř. zkrácení. Zde pomůže její protětí a zafixování do správné pozice.
- Dále jsou prováděny zákroky u některých typů plochých nohou, lokti, čelisti, hlezenního kloubu atd.
Operace:
Před operací je nutné provést podrobné předoperační vyšetření zaměřené na zobrazení místa, které je nutné řešit + základní vyšetření.
Pacienti jsou operování v plné anestezii. Po protětí kosti se musí spojit pomocí osteosyntetických pomůcek. Využívají se dlahy, šrouby a dráty. Tyto materiály se většinou po 6−18 měsících odstraňují. Jsou však i případy, kde je nutné je v místě operace ponechat.