Pokud jste někdy zažili bolesti dolní části zad doprovázené zarudnutím a otoky, nejste v tom sami. Bolesti zad postihuje v určité fázi života až 80% dospělých. Jde o jeden z nejrozšířenějších muskoskletárních poruch. Častým důvodem důvodem invalidity.
V závislosti na tom, co způsobuje bolest dolní části zad, může být stav doprovázen i otokem bederní páteře, nohou a chodidel. Edém, neboli otok tkání, může být jednou z důsledků zánětu a nahromaděním tekutin, ale v některých případech může být také příznakem vážnějšího stavu, který bude vyžadovat lékařskou péči.
Obsah článku
Jak se objevují otok na zádech?
Bolest v dolní části zad jsou jednou z nejčastějších a nejzávažnějších muskoskeletárních poruch. Podle studie, která byla zveřejněna v The Lancet Rheumatology v červnu 2023 postihuje bolest v kříži téměř 620 milionů lidí na celém světě a představuje to hlavní příčinu let prožitých s postižením na celém světě. A co více, očekává se, že počet bolestí zad do roku 2050 vzroste na více než 800 milionů kvůli nárůstu a stárnutí celosvětové populace.
Národní průzkum ukazuje, že až ¾ těch, co mají chronickou bolest dolní části zad, mají potíže v několika aspektech svého života, včetně sebeobsluhy, mobility, práce a společenských aktivit.
Zatímco bolest v kříži je život omezující, ne všechny příčiny bolesti zad mají stejnou příčinu, příznaky a povahu. Obecně je bolest dolní části zad způsobena namožením nebo vyvrtnutím, špatným držením těla, problémy s meziobratlovými ploténkami nebo degenerativními stavy, jako třeba osteoporóza. Některé z příznaků bolesti zad způsobené těmito stavy zahrnují:
- bolestivé ostré a tupé pocity
- bolest, která vyzařuje z páteře směrem dolů do nohou
- praskavé zvuky v době zranění
- bolest, která se zhoršuje po ulehnutí nebo ve chvíli, když provádíte pohyby
- ztuhlost a snížená pohyblivost
- křivý a předsunutý postoj
- bolestivé svalové křeče
Někdy je bolest zad doprovázena otokem v dolní části zad
Otok v dolní části zad je známý jako edém a jde o vážný stav, který je spojený s hromaděním tekutin způsobeným zánětlivou reakcí těla nebo problémy s krevním oběhem. I když se otok častěji objevuje na nohou nebo chodidlech, může se objevit i v dolní části zad. Ví se, že asi 20% dospělých má během svého života takovou formu otoku.
V některých případech není otok v dolní části zad nic jiného než dočasný příznak, který se časem zmírní. Například pokud je vaše bolest zad způsobena traumatem nebo zraněním, vaše tělo spustí zánětlivou reakci k hojení poškozené tkáně, což bude zahrnovat zvýšený oběh a hromadění tekutin v poraněné oblasti. V důsledku toho se u vás objeví otoky, které lze léčit odpočinkem a ledovými obklady.
Můžete zaznamenat otoky zad v důsledku dlouhodobé imobilizace nebo sedavého životního stylu, protože špatná cirkulace způsobí hromadění krve v určité oblasti těla, jako jsou záda, nohy a chodidla. Kromě otoku může špatná cirkulace způsobit i zarudnutí, necitlivost, brnění a v závažných případech i krevní sraženiny.
Někdy může být patrný otok v dolní části zad a může jít o život ohrožující stav. Jde o případ infekce páteře způsobeného bakteriemi, jako sakroileitida. V těchto případech je nutné vyhledat ihned lékařskou pomoc.
Uvádíme také případy, co nejčastěji může vést k otoku zad
Namožení, přílišného namáhání nebo podvrtnutí
Je to spojeno se silnými pohyby, záškuby nebo také se zvedáním něčeho příliš těžkého. Někdy tento stav pochází z chronických bolestivých stavů a mohou ovlivnit váš život na několik měsíců, ale i let.
Ischias
Sedací nerv o průměru 2 cm je největším nervem v těle. Jeho úkolem je poskytovat motorické a pocitové funkce pro horní část nohy, dolní část nohy a chodidla. Tento nerv začíná v dolní části zad a běží dolů po zadní části nohy. Ischias označuje jakýkoliv stav nebo poruchu, která je spojena se stlačením tohoto nervu a ovlivňuje schopnost přenášet signály z mozku a do mozku. Může to způsobit třeba vyhřezlá ploténka, svalové křeče v zádech, vychýlení páteře a nádory, které utlačují nerv. Výsledkem je, že lidé s ischiasem pociťují řadu příznaků nejen bolest a otok, ale i necitlivost, mravenčení, slabost nohou, dočasné ztráty pohybu a podobně. Problém potká v určité fázi života 10-40% dospělých.
Artritida
Artritida odkazuje na stav, který způsobuje zánět součástí kloubů. Některé formy artritidy jsou způsobeny poruchou imunitního systému, který omylem napadá zdravé tkáně v těle, nebo metabolickou poruchou, která způsobuje nadměrné hromadění krystalů kyseliny močové v těle. Osteoartritida je spojena s opotřebením, čili degenerativní forma tohoto onemocnění, k níž dochází v důsledku stárnutí, nadměrného používání, nadměrného stresu a mechanických problémů. Zatímco osteoartróza běžně postihuje kolena a kyčle, může se vyvinout i v dolní části zad. Je to spojeno s opotřebením chrupavky, která působí jako polštář tlumící nárazy mezi klouby. Když k tomu dojde, kosti, které se setkávají v kloubu, jsou vystaveny tření a poškození nárazem, což vede k bolesti, ztuhlosti, ztrátě pohyblivosti a časem i k invaliditě.
Výhřez ploténky
Výhřez ploténky je spojen nejen se stárnutím, ale i nadměrným používáním, nadměrným stresem, nadváhou, zraněním a špatným držením těla. To vše pak může způsobit degradaci ploténky. Prstenec ploténky se pak stane méně pružným a náchylnějším k natržení, což může způsobit výhřez ploténky. To může tlačit, dráždit i poškodit blízké nervy míchy, které se mohou stát neschopnými pro přenos senzorických a motorických signálů do mozku. To je spojeno s otokem, necitlivostí, svalovou slabostí, pocity pálení a křečemi.
Osteoporóza
Osteoporóza nezpůsobuje zjevné příznaky okamžitě. Postupuje nepozorovaně. Způsobuje, že kosti v těle ztrácejí hmotu a minerální hustotu a stávají se křehčími a náchylnějšími k zlomeninám.