Domů Nemoci Kůže Otok po bodnutí včelou

Otok po bodnutí včelou

Léto je spojeno nejen s příjemnými zážitky, cestováním  a prázdninami, ale také i zvýšenou šancí získat žihadlo. Ponejvíce tomu tak bývá díky vose, ale stane se, že schytáme žihadlo i od včely. 

Co obsahuje včelí jed? 

 • fosfolipázu A2
 • melitin
 • hyaluronidázu
 • kyselou fosfatázu
 • kininy
 • dopamin
 • histamin
 • serotonin
 • acetylcholin
 • proteázy
 • lipázy

Proč je jed tak agresivní? 

Sílu, či jinak řečeno agresivitu jedu, určuje na složení antigenu, na stáří hmyzu i na počasí. Čím tepleji je, tím je jed hustší a silnější. 

Co se děje, když vás bodne včela

Po bodnutí se do krve dostane malá dávka jedu, spolu s ním se objeví okamžitá, pálivá bolest a červená podlitina s bílým flíčkem uprostřed. Bohužel u bodnutí včelou v místě zůstává i žihadlo. Samo o sobě jedno bodnutí včelou smrt způsobit nemůže. Ovšem takové bodnutí může vést k mnohem vážnější reakci imunitního systému. A to především u těch, co jsou na bodnutí alergičtí. Vysoké dávky jedu, čili spojené s píchnutím vícero včel nás však už na životě ohrozit mohou.

Bodnutí včelou a alergická reakce

Pokud dotyčný člověk má alergii na včelí jed, může ho zkolit a zabít i jedno pouhé bodnutí. Nejen histamin je ve včelím jedu silným alergenem. Slabší alergická reakce se projeví větším otokem v místě vpichu. Ten otok je mnohem větší než u nealergika. Objeví se alergická kopřivka. Objevit se může i astmatický záchvat a klidně i anafylaktický šok. 

Když člověka bodne více včel

V případě, že nejste alergičtí a píchne vás spousta včel, do krve se dostane velké množství jedu. Ty rozšíří cévy a zvýší propustnost cévních stěn pro tekutiny. Stav doprovází velké otoky a selhání krevního oběhu. Reakce se hodně podobá anafylaktickému šoku. Tento stav je velmi nebezpečný a může člověka ohrozit na životě. 

Otoky po bodnutí včelou nepodceňujte

Otoky mohou být spojeny s toxickou reakcí, poškozením buněk a tkání v místě vpichu i v celém těle. Mohou se významně podílet na vývoji alergické reakce. 

Co dělat po včelím bodnutí? 

Po včelím bodnutí žihadlo zůstane v místě vpichu. Bodlo žihadla se ještě minutu po bodnutí zavrtává hlouběji a hlouběji do rány. Díky vratizoubků také v ráně drží stále pevněji. Přitom se do rány přečerpává z jedového váčku jed. Čím déle je v ráně žihadlo ponecháno, tím více jedu se do těla dostane a tím pádem je i reakce silnější. I proto je velmi důležité žihadlo z rány co nejrychleji odstranit. Vytáhnout ho můžete nehtem, obrácenou hranou nože, pinzetou. V žádném případě netahejte žihadlo prsty, protože si vymáčknete do těla celý obsah jedového váčku, který je na žihadle. 

Jak postupovat po bodnutí

S otokem je nutné počítat, nevyhnete se mu. Velikost otoku je individuální. Může se stát, že místo vpichu oteče doopravdy hodně. Na otok můžete použít rozříznutou cibuli s octanem, gel s propolisem, mýdlem. Pomoci může i ledování. Vhodné je užít nějaké antihistaminikum. Jsou i volně dostupná antihistaminika v lékárně. A dále i paralen, který zmírní bolest. Otok zmizne do dvou až sedmi dnů. 

Po bodnutí včelou buďte ve stínu, ideálně i v chladnějším prostředí, dodržujte klidový režim a hodně pijte. I když nejste alergici, můžete se setkat s nevolností a závratěmi. 

Na pohotovost vyražte

Pokud se motáte, špatně se vám dýchá, máte bílo před očima. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here