Otok slinné žlázy, čili sialadenitida, může být způsobena infekcí, autoimunitním onemocněním nebo kameny v slinných žlázách. Když se slinná žláza zanítí, může přestat fungovat, což je spojeno s celou řadou problémů. Naštěstí problém obvykle sám odezní za 1 týden, pokud se však objeví další závažné příznaky, jako jsou potíže s dýcháním nebo polykáním, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc.
Obsah článku
Co je otok slinné žlázy?
Sialadenitida je lékařský termín pro zánět jedné nebo více slinných žláz. Slinné žlázy jsou ty, které tvoří sliny. Sliny pomáhají polykat, trávit jídlo a chrání zuby před škodlivými bakteriemi. Existují 3 hlavní slinné žlázy:
- Příušní, které jsou umístěné před každým uchem.
- Submandibulární, jež jsou umístěné až v samé zadní části úst, pod čelistí. Sublingvální žlázy, které jsou umístěné pod jazykem na dně úst.
- Kromě těchto hlavních slinných žláz pak máme i stovky menších slinných žláz. Ty jsou ve vašich rtech, vnitřních tvářích a ve všech výstelkách úst a krku. Otok slinných žláz nejvíce postihuje příušní a submandibulární slinné žlázy. Otok, čili zánět, slinných žláz, může být akutní, chronický, recidivující. Nutno také upozornit, že jde o vzácný stav.
Kdo je sialadenitidou ohrožen?
Každého může potrápit. Nejčastěji se však vyskytuje u dospělých starších 50 let, hlavně u těch, kteří mají kameny slinných žláz.
Nicméně, objevit se může i v jiných věkových skupinách, včetně:
- kojenců během několika prvních týdnů svého života
- lidí, kteří jsou nemocní nebo se zotavují po operaci
- dehydratovavaných lidí, lidí s podvýživou nebo imunosupresí, kdy tělo nemůže bojovat s nemocí
Je otok slinných žláz vážným problémem?
Bez řádné léčby se může rozšířit do hlubokých tkání hlavy a krku a způsobit závažnou infekci. Je proto důležité co nejrychleji navštívit lékaře, zvlášť pokud stav doprovází bolest, otok a horečka.
Příznaky
- zvětšení, citlivost a změna barvy jedné nebo více slinných žláz
- horečka
- snížená tvorba slin
- bolest při jídle
- sucho v ústech
- otok v oblasti tváří a krku
Co způsobuje otok slinných žláz
- bakteriální nebo virová infekce
- dehydratace
- nedávná nemoc
- některé léky, jako diuretika, antihistaminika, beta-blokátory
- Sjörgenův syndrom, autoimunitní onemocnění
- špatná ústní hygiena
Je to nakažlivé?
Záleží na příčině. Pokud je otok slinných žláz důsledkem infekce, může se rozšířit i na ostatní kýcháním, kašláním nebo kontaktem slinami. Pokud jde o kámen, neexistuje žádné riziko přenosu.
Diagnostika
Základem je fyzické vyšetření. Dále může pomoci i endoskopické vyšetření, ultrazvuk nebo CT. Někdy pomůže i ORL lékař.
Léčba
Zánět se léčí antibiotiky, domácími prostředky, nechirurgicky, ale i chirurgicky. Domácí prostředky představují dostatečné hydratování tekutinami, pití citronové šťávy, cucání kyselých bonbonů, použití teplých obkladů, masírování slinných žláz a zlepšení ústní hygieny. Někdy mohou být naordinovány infuze nebo antibiotika aplikované do žíly. Pokud stav nereaguje na léčbu, někdy se neobejde bez chirurgického zákroku, u něhož se z abscesu vypustí hnis, odstraní se všechny kameny nebo jiné blokády.