Domů Nemoci Příznaky Otok stehna

Otok stehna

Otok jednoho stehna není zase tak obvykle, jak by se mohlo zdát. A rozhodně může i člověka tento stav vyděsit. Způsobit ho může celá řada příčin, jako třeba trauma, kompartment syndrom, hluboká žilní trombóza nebo třeba pouhá modřina. V tomto článku se dozvíte něco více o jeho příčinách. 

Příznaky otoku stehna 

Otok, známý i jako edém, je výsledkem nahromadění tekutiny, která je zachycena v tkáních vašeho těla. Nejčastěji dochází k hromadění tekutin, když se některá oblast těla zanítí nebo poraní. Při poranění nebo zánětu začnou malé krevní cévy v těle propouštět tekutinu a přivádět bílé krvinky, aby napravili poškození. V důsledku toho následuje v místě více tekutiny. V závislosti na příčině může být otok generalizovaný a může se vyskytovat po celém těle nebo lokalizovaný a postihuje pouze určitou část těla. 

Společné charakteristiky otoku na jednom stehně 

Nohy jsou závislé na gravitaci, což znamená, že gravitace táhne krev dolů do kterékoliv části těla, která je nejblíže zemi a otok je lokalizovaný na jednom místě, jednom stehně a je často zřejmý a snadno identifikovatelný podle následujících společných charakteristik. 

  • jedno stehno bude vypadat větší než druhé 
  • důlky na kůži
  • běžné doprovodné příznaky 
  • bolest 
  • zarudnutí nebo teplo stehna 
  • křeče 
  • pocit těžkosti 
  • natažená nebo lesklá kůže 
  • ztuhlost 
  • omezený rozsah pohybu 

Otok pouze jednoho stehna může být známkou vážného základního onemocnění, které vyžaduje okamžitou pozornost. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, domluvte si co nejdříve schůzku u lékaře. 

Příčiny otoku jednoho stehna 

Existuje několik příčin otoku jednoho stehna, které se pohybují od benigních až po život ohrožující. Tyto příčiny lze nejsnáze kategorizovat jako obstrukční nebo související s únikem. Pokud si všimnete příznaků, je důležité se poradit se svým lékařem, abyste získali tu správnou diagnózu a péči. 

Obstrukční 

V případě obstrukce může dojít k nahromadění tekutiny. Souvisí se srážením krve, které začíná v bérci. Když se krevní sraženina vytvoří v hlubokých žilách bérce, brání průtoku krve a může vést k otoku nohou a bolesti. Existují různé kategorie, jak se mohou vytvářet krevní sraženiny.

  • Hematologické poruchy krvácení, rakovina, ovlivňují způsob, jakým různé složky funkce krve mohou vést ke vzniku krevních sraženin. 
  • Nehybnost, kdy je jedna noha dlouho nehybná, svaly se nestahují normálně, aby napomáhaly krevnímu oběhu a tvořily se krevní sraženiny v důsledku narušení průtoku krve. 

V případě úniku tekutiny mohou nastat 3 obecné mechanismy, které vedou k nahromadění tekutiny ve stehnu: 

  • Nadměrná síla nebo tlak uvnitř krevních cév
  • Síla vně krevní cévy může způsobit vytažení tekutiny 
  • Poškození nebo zničení stěny krevních cév vedoucí ke ztrátě tekutin 

Systémový

Systémové příčiny úniku tekutin zahrnují stavy, které postihují celé tělo. 

Oběhový systém, tedy problémy se srdce a jeho schopností efektivně pumpovat způsobí zálohování krve v dolní části těla. To způsobuje nadměrný tlak v krevních cévách, který způsobuje poškození a další únik tekutiny do tělesné tkáně. Dále, pokud dojde k oslabení nebo poškození žil oběhového systému, dojde k otoku podobným způsobem. 

Lymfatický systém je přirozený způsob, jak tělo zbavovat přebytečné tekutiny z tkání. Skládá se z mnoha uzlů a cév, které při poškození mohou způsobit otoky celého těla, hlavně ale stehen a bérců. 

Ledviny jsou silným regulátorem tekutin, protože jsou zodpovědné za filtrování a čištění krve. Bez ledvin může filtrátem, jako jsou proteiny, elektrolyty a toxiny, zůstat v krvi a působit jako síly, které odvádí tekutinu ven. Ve většině případů mají problémy s ledvinami za následek otoky obou nohou a obvykle se netýkají pouze jedné nohy. 

Zánětlivé

Zánětlivé příčiny úniku tekutin způsobují poškození okolních tkání a otoky mnoha způsoby. 

Artritida je obecný termín pro více stavů, které způsobují bolestivý zánět a ztuhlost kostí a kloubů. Artrotické procesy, které postihují kolena a kotníky, mohou způsobit podráždění, které často vede ke zranění. Kromě toho artritida v kloubech dolních končetin předurčuje lidi k nečinnosti, což zvyšuje pravděpodobnost otoku. 

Infekce jak povrchové oblasti kůže, tak i infekce hlubokých tkání stehna mohou vést k otoku. Jeden typ hlubokých tkání je nekrotizující fasciitida se může rychle šířit a zničit tkáň, což má za následek život ohrožující onemocnění, které vyžaduje okamžitou péči. 

Environmentální 

Environmentální příčiny otoku jednoho stehna mohou souviset s životním stylem nebo určitými expozicemi, jako třeba s kouřením, užíváním určitých léků nebo dietou. 

Modřina stehna 

Modřina je poškození krevních cév, které vracejí krev do srdce, což způsobuje hromadění krve. To vysvětluje modro-fialovou barvu většiny modřin. Můžete to léčit doma klidem a zvednutou nohou. 

Osteogenní sarkom 

Osteogenní sarkom je rakovina, která začíná v kosti a obvykle postihuje konce kosti, kde se tvoří nová tkáň na růstové ploténce. Jde o nejčastější rakovinový kostní nádor u mladých lidí přičemž průměrný věk při diagnóze je 15 let. Bolest v kostech je nejčastěji hlášeným příznakem. Měli byste navštívit praktického lékaře, který bude schopen koordinovat vaši péči s onkologickým specialistou. Tento stav se léčí chemoterapií a chirurgickým zákrokem. Bohužel operace může zahrnovat amputaci celé končetiny. 

Natažení hamstringů 

Natažení hamstringů je spojeno s přetažením a natrhnutím svalu. K natažení dochází, když je natažen jeden ze svalů na zadní straně horní části stehna. Tento stav můžete léčit sami klidem, ledem, kompresí a léky proti bolesti. 

Hluboká žilní trombóza 

Hluboká žilní trombóza  nastává, když se krevní sraženina vytvoří v žíle hluboko v těle. Obvykle v dolní části nohy nebo stehna. Může způsobit otok, bolest, zarudnutí postižené nohy. Některé z rizikových faktorů je obezita, těhotenství, rakovina, operace a předchozí anamnéza krevních sraženin. 

Kompartment syndrom 

Akutní kompartment syndrom popisuje poškození určitých svalových skupin paží nebo nohou po traumatickém poranění. 

  • Všechny dlouhé svaly jsou svázány do sekcí bílými pláty silné, tuhé pojivové tkáně zvané fascie. Pokud něco narušuje cirkulaci, takže průtok krve je zachycen v kompartmentu, tlak stoupá, protože fascie se nemůže natáhnout. To způsobuje vážné poškození svalů a dalších tkání v kompartmentu.
  • Akutní kompartment syndrom je způsoben zlomenou kosti, rozdrcením, popáleninami v důsledku zjizvení a napnuté kůže, obvazy a sádra aplikovaná dříve než zranění přestalo otékat. 
  • Příznaky mohou rychle zesílit. Zahrnují silnou bolest a napětí ve svalu, pocit brnění nebo pálení a někdy necitlivost a slabost. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here