Alkohol patří mezi legální, společensky tolerované drogy. Dnes se ví, že žádné množství alkoholu není zdraví prospěšné, a to ani víno. Pravidelné pití, byť střídmé, může vést k poškození zdraví. Život může ohrozit jednorázové nadměrné množství alkoholu.
Toxicita alkoholu:
Toxicita, a tedy i otrava alkoholem je individuální. Velmi záleží na věku uživatele alkoholu, pohlaví, hmotnosti a zdravotnímu stavu. Děti, ženy, lidi s nižší hmotností a nemocní jsou více náchylní k otravě alkoholem. Důležité je také to, zda je alkohol popíjen na prázdný či plný žaludek. Tuk může zpomalit vstřebávání alkoholu, to může naopak urychlit sycené nápoje.
Letální (smrtelná) dávka pro dospělého člověka je 5 až 6 gramů etanolu na kilogram váhy. U lidí, kteří jsou pravidelnými konzumenty (alkoholici), je dávka k otravě vyšší, a to až 13 g/kg.
U normálních lidí to znamená, že stačí vypít 100 mililitrů piva na kilogram váhy, 42 mililitrů vína/kg nebo 12 mililitrů/kg. U alkoholiků jsou vypité objemy vyšší.
U dětí jsou život ohrožující mnohem nižší dávky. Udává se, že stačí 3 gramy etanolu na kilogram.
Projevy akutní otravy alkoholu:
Akutní otrava se může projevit v případě, že je má pijící člověk 2 a více promile alkoholu v krvi. 4 promile a více mohou být život ohrožující.
- Od 2 až 3 promile se dostavuje konfuzní stádium, při kterém se objevuje těžká opilost se zmateností, myšlení je zpomalené, řeč je nesrozumitelná, je snížení vnímání bolesti a poruchy zraku a rovnováhy.
- Mezi 3 a 4 promile je stav, který je nazývám stuporozním stadiem. Jedná se o závažnou intoxikaci. Opilý ztrácí rovnováhu, není schopen chůze, pociťuje nevolnost, zvrací, může mít poruchy vědomí, upadnout do spánku. Může dojít k poruchám funkce svěračů, a tedy i úniku moči a stolice. Krom toho je riziko poruch dechového a oběhového centra, kdy dochází k poklesu krevního tlaku, zvýšení tepové frekvence, vazodilataci (rozšíření cév) a cyanóze (nedostatečné množství kyslíku v krvi). Přidává se také poruchy termoregulace a hypotermie.
- Nad 4 promile alkoholu v krvi se dostavuje komatózní stadium. Pijící člověk upadá do bezvědomí. Reflexy jsou vymizelé, může mít křeče, povrchní dýchání, kolaps oběhu, hypoglykémii s hypoglykemickým šokem, acidóza atd.
Celkovou situaci, zvýšení negativního dopadu alkoholu, může zhoršit kombinace alkoholu s některými léky, např. se sedativy, hypnotiky,antiepileptiky, kanabinoidy atd.
V případě otravy alkoholem je nutné dopravit postiženého do nemocnice. Předtím je však nutné zajistit, aby byl postižený v teple, nedošlo k vdechnutí zvratků, kontrolovat dýchání atd.
V případě otravy alkoholem rozhodně nevyvolávejte u postiženého zvracení, aby nedošlo ke vdechnutí zvratků. Není vhodné podávat živočišné uhlí, alkoholické nápoje, ale ani nápoje s kofeinem.