Domů Zdravý životní styl Otužování: Jak se začít otužovat

Otužování: Jak se začít otužovat

Otužování je stará osvědčená metoda, která lidskému tělu napomáhá vypořádat se s teplotními výkyvy okolního prostředí a je proto účinnou cestou prevence proti sezónním nemocem, jakou jsou chřipky, angíny či nachlazení. Otužováním však můžete dosáhnout i daleko více, např. zbavit se nepříjemných alergií, bolestí zad nebo posílit svou psychiku. Pokud otužování odmítáte s tím, že plavat v zimě v napůl zmrzlé řece je pro vás nemyslitelné, přečtěte si tento článek a uvidíte, že otužování je opravdu pro každého.

Pro koho je otužování vhodné

Otužování je účinnou metodou, jak posílit své zdraví a v žádném případě to není jen sprchování se ledovou vodou nebo již zmíněné otužilecké zimní plavání. Efektivně se totiž můžete otužovat i třeba studeným vzduchem, například ranní rozcvičkou u otevřeného okna nebo venkovní procházkou s lehkým oděvem na čerstvém vzduchu. Nynější nepříliš typické letní měsíce navíc k otužování přímo zvou, neboť další možností je koupání se venku v přírodě – zejména na začátku léta není voda ještě prohřátá a vhodně k tomuto účelu poslouží. S otužováním tedy může začít každý, kdo chce udělat něco dobrého pro své zdraví, jediní, kdo by měli s otužováním začínat opatrně, jsou děti a starší osoby, u nichž hrozí prochladnutí. O vhodnosti této metody by se s lékařem měli poradit pouze lidé s onemocněním srdce či krevního oběhu, ostatní se mohou otužileckým radovánkám věnovat bez omezení.

Jak může otužování pomoci

Během otužování dochází k posilování imunitního systému, který pak snadněji odolává teplotním výkyvům např. na konci podzimu, kdy se venku extrémně ochladí, nebo naopak na jaře, když zima odejde a najednou je venku 20°C. Teplotní změny vyvolané klimatizací jsou častou příčinou letních angín. Otužování je tedy účinnou zbraní, jak proti nachlazením, chřipkám a angínám bojovat. Navíc pokud otužilec nemoci přeci jen podlehne, má velkou šanci marodit mnohem kratší dobu než člověk, který se otužování vyhýbá.

U otužujících se lidí byly navíc prokázány dobré účinky této metody při bolestech zad, vysokému krevnímu tlaku, vředových chorobách, alergiích a psychických obtíží. Když už nic jiného, studený vzduch či voda totiž pozitivně působí na lidskou psychiku a zvyšuje její odolnost vůči stresu.

Začněte pomalu a buďte trpěliví

Pokud vás již otužování zaujalo natolik, že jste se rozhodli se mu věnovat, začněte zlehka, postupně a buďte vytrvalí. Pravidelnost a dlouhodobost je totiž pro efektivitu otužování nesmírně důležitá. Při prvním otužování se nesnažte vystavovat žádným extrémům – účinek by byl totiž úplně opačný, neboť byste si pravděpodobně vykoledovali nepříjemné nachlazení. Začít můžete jednoduše tím, že stáhnete teplotu v místnosti na 20°C (aniž byste to kompenzovali mikinou), v noci si necháte otevřené okno a ráno se u okna dokořán rozcvičíte. Odpoledne si, přestože teploměr nehlásá zrovna tropické teploty, zajděte zaplavat na 5-10 minut někam do přírody. Před plaváním se doporučuje tělo lehce rozehřát a po koupání je nutné se rychle osušit (ručník můžete využít i k lehké masáži pokožky, aby se prokrvila) a obléci. Venkovní plavání opakujte nejméně 2x do týdne. Pokud vás ani tyto první kroky neodradí, čtěte dále.

Přechod ke studené sprše

Jestliže hodláte vytrvat, můžete pozvolna začít s otužileckým sprchováním – poprvé si však nikdy na tělo nepouštějte hned ledovou vodu. Pokud vám je studená voda stále nepříjemná, začněte s omýváním žínkou či ručníkem namočeným ve studené vodě. Při sprchování studenou vodou je dobré začínat na teplotě, která je nám ještě příjemná a postupně vodu ochlazovat, až poteče studená. Sprchování vždy začínejte od nohou a postupujte k hlavě, zpočátku však nepřekračujte dobu sprchování 2 minuty. Sprchování je nejefektivnější ráno, ale dopřát si jej můžete prakticky v kteroukoli denní dobu. Nyní už je důležité jen jedno – vytrvat (první efekt očekávejte tak po měsíci) a otužovat se pravidelně. Pamatujte, že pokud s otužováním přestanete, organismus si lehce odvykne a vy se vším budete muset začínat takříkajíc „od Adama“.

Doufáme, že ve vás tento článek zanechal stopu a brzy vás uvidíme na tradičním srazu otužilců na Nový rok ve Vltavě. Avšak samozřejmě toto není účel otužování, je to životní styl, díky kterému uděláte něco pro své zdraví a budete se cítit o mnoho lépe. Na závěr ještě jedna poslední rada: nikdy se nesnažte plavání ve studené vodě nahradit lázní s ledovou vodou ve vaně – k otužování patří pohyb a ve vaně, která jej neumožňuje, byste tak mohli lehce přijít k úhoně.

7 KOMENTÁŘE

  1. Otužování jsem zkoušela, ale nikdy jsem dlouho nevydržela 🙁 Chtělo by to větší motivaci!

  2. Nevim jak ale me to take pripada prehnane spis bych rekl tim studenym vzduchem v mistnosti ale vodou

  3. je to 11dní kdy jsem se začala sprchovat postupně studenou vodou hlavně večer ,chtěla bych vydržet

  4. Po skončení letní sezóny chodím stále plavat do přírody.Ani nevím jak jsem to dokázala,ale ten úžasný pocit když vylezu z vody,to je fakt pocit štěstí. Plavání mi dělá dobře na bolest zad a to mě možná motivuje. Nikdy jsem nevydržela u žádného sportu,ale plavání mě prostě naplňuje. Úsměvné je i to,když si jdu zaplavat,vedle mne sedí teple oblečení rybáři a já jdu do plavek.Jsem na sebe hrdá! Krásný den

  5. Již měsic se rano sprchuji studenou vodou a pak si dám 15 kliků a citím se pak uplně użasňákově.zitra chci zkusit jit plavat do venkovniho bazenu. Je 17.9. Tak uvidime..

  6. Zimní plavání dělám 7 let od svých 55 let. Nejvíce lituju, že jsem nezačal už v mládí.

  7. Začal jsem se otužovat letos v září.Máme na zahradě bazén.Teplota bazénu byla 21 stupňu. Chodím pravidelně 5 x týdně. V součastné době je teploty vody cca 10 stupňů a vydržím 20-25 min.
    Moc se těším na zimní měsíce.Souhlasím s ostatními měl jsem začít už mnohem dříve.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here