Domů Nemoci Gynekologie Ovulace: příznaky, jak dlouho trvá

Ovulace: příznaky, jak dlouho trvá

Ovulace je klíčový termín pro všechny, kteří se snaží o početí potomka. Má totiž přímou souvislost s plodnými dny a tedy s oplodněním. Jaké jsou příznaky ovulace? Co přesně se v tomto období děje? A jak dlouho trvá?

Ovulace
Ovulace

Co je to ovulace

Termínem ovulace se označuje moment, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku, přičemž vajíčko putuje vejcovody směrem k děloze. Právě v tomto období, které se nazývá jako plodné dny, mohou ženy produktivního věku (ženy, které menstruují) otěhotnět. 

Ovulace a plodné dny

Ovulace nastává přibližně v polovině menstruačního cyklu. Pro ilustraci uveďme, že u žen s pravidelným menstruačním cyklem  o délce 28 dní nastává ovulace nastává 14. den, za plodné dny jsou pak považovány ty od 12. do 16. dne. V těchto dnech může žena otěhotnět. Při stanovování termínu ovulace je třeba mít na paměti, že přesný termín ovulace je velmi individuální.    

Délka trvání

Ovulace jakožto proces uvolnění vajíčka trvá něco mezi 12 a 24 hodinami, tedy maximálně jeden den. Období plodných dní, jak vyplývá z výše uvedeného příkladu, je o něco delší – trvá cca 3 až 4 dny. Pokud chce žena otěhotnět, měla by mít pohlavní styk právě v tomto období. A naopak, pokud se chce otěhotnění vyhnout, měla se během plodných dní vyvarovat nechráněného pohlavního styku.

Typické příznaky

Příznaky ovulace můžeme rozdělit do několika skupin. První skupina příznaků, mimo prostředí pochvy, zahrnuje nespecifické příznaky, jako jsou  zejména bolesti v podbřišku a citlivost v oblasti prsou. Prsy bývají nateklé a mohou i bolet. Některé ženy dokonce uprostřed cyklu mírně krvácejí. Pro období ovulace, kdy je zvýšená hladina estrogenu, lze u žen  dívek pozorovat větší sexuální touhu. Je pozoruhodné, že právě během ovulace jsou ženy také pro muže nejpřitažlivější. Svou vůní, náladou i chováním. Do druhé skupiny příznaků pak patří změna výtoku z pochvy, změkčení děložního čípku, který se navíc posunuje směrem k východu z pochvy.

Jak zjistit termín ovulace

Možnosti zjištění termínu ovulace závisí na pravidelnosti menstruačního cyklu. U žen s pravidelným menstruačním cyklem se lze spoléhat na to, že k ovulaci dochází v jeho polovině – tedy 14. den cyklu. Pokud je délka cyklu 34 dní, polovina odpovídá 17. dnu cyklu. Ženy s nepravidelnou menstruací (pro které není výpočet z důvodu nepřesnosti vhodný) mohou využít několika různých metod.

Metody zjištění ovulace

Mezi nejvíce obvyklé metody zjištění ovulace patří měření bazální teploty a sledování cervikálního hlenu. Měření bazální teploty (kdy si žena zavádí do pochvy nebo do konečníku teploměr) předpokládá měření ihned po probuzení (ideální je ještě v posteli), a to vždy ve stejnou dobu. Stanovení ovulace a plodných dní vychází z principu, že tělesná teplota je na začátku cyklu nižší, s blížící se ovulací stoupá, a poté začne znovu klesat. Aby byly výsledky měření spolehlivé, je třeba používat stále stejný teploměr, provádět měření alespoň tři cykly po sobě a zaznamenávat jeho výsledky do grafu. Jakmile pak hladina stoupne, doporučuje se párům, pokusit se o početí.

Pro metodu sledování děložního hlenu je nutné znát charakter hlenu v jednotlivých obdobích. Na začátku cyklu, tedy hned po menstruaci, je pochva uvnitř spíše suchá, s příchodem ovulace se objevuje hrudkovitý výtok, který se stává průhledným.

Další z řešení nabízejí tzv. ovulační testy, které jsou založené na principu detekce hormonu LH v moči, jehož hladina stoupá cca 2 až 3 dny před ovulací. Novou metodou je pak použití ovulačního testeru.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here