Domů Nemoci Urologie Ozařování prostaty

Ozařování prostaty

Ozařování prostaty patří k účinným léčebným prostředkům, které dokáží nemocného s rakovinou prostaty efektivně vyléčit. Rakovina prostaty se objevuje ponejvíce mezi 40 a 45 rokem života. Pro úspěšnou léčbu je důležité, aby nemoc byla včas odhalena.

Stanovení stádia rakoviny rozhoduje o dalším způsobu léčby. Následný výběr toho správného léčebného způsobu léčby se odvíjí od více faktorů.

Léčba ozařováním prostaty

K léčbě rakoviny prostaty se užívají paprsky s radiační energií, které se zacílí na postiženou oblast. Maligní buňky po následném ozáření mají sníženou schopnost regenerovat a postupně dochází k jejich zničení. Jistě, zničeny jsou i některé zdravé buňky, ale ty naštěstí tělo umí nahradit. Kůra probíhá obvykle po dobu 8 a půl až 7 týdnů každý všední de, přičemž jedno ozařování trvá asi 10-15 minut. Ozařování nebolí a současné moderní přístroje ani nepoškozují kůži v takové míře, jak tomu bylo dříve.

Blíže o ozařování

Ozařování je léčebná metoda, která za pomoci vysokých dávek ionizujícího záření zabíjí rakovinové buňky, čímž zabraňuje růstu a množení nádoru. Cílem této léčby je nejen likvidace stávajícího nádoru, ale také aby co nejméně poškodilo zdravé buňky.

Jak ozařování prostaty probíhá?

Radiační onkolog nebo sestra na vašem těle vyznačí místo, aby mohli lépe zacílit ozařovací přístroj. Tyto značky nesmíte smýt, ani odstranit. Před ozařováním můžete zcela normálně jíst. Před ozařováním se položte na speciální stůl, zaujměte speciální stabilní a pohodlnou polohu. Nebudete se moci během ozařování hnout. v místnosti během ozařování zůstanete sami. Nemusíte se však bát, po celou dobu budete bedlivě pozorováni a kdykoli budete mít potřebu, můžete se ozvat. Během zákroku nic neucítíte. Po ukončení ozařování můžete zcela normálně odejít.

Nežádoucí účinky

Bohužel po ozařování dochází v místě ozařování ke kožním změnám. Pokožka v místě kudy prochází paprsky je zarudlá, oteklá, horká, a citlivá, jako po spálení sluníčkem. V oblasti dochází i ke ztrátě ochlupení. S léčbou dané oblasti vám pomůžou v nemocnici. Nelečte se sami. K dalším nežádoucím účinkům patří únava, poraněné močového měchýře (pálení při močení, časté nutkání k močení), problémy s erekcí, průjmy a inkontinence. Nemusíte se bát, po skončení léčby potíže do několika týdnů odezní.

Správná strava u ozařování prostaty

Správná strava je důležitá i zde. Pomůže vám předejít nežádoucím účinkům. Dodá vám dostatek energie, abyste zdolali všechny těžkosti a pomůže vám s udržením obranyschopnosti, jež ozařováním trpí.

Po léčbě

I po úspěšné léčbě je nezbytné být po zbytek života sledován. Bez pravidelných kontrol už se neobejdete. Nejlepším ověřovacím způsobem je test na PSA. To, jak často budou testy prováděny záleží na konkrétním zdravotním stavu, absolvované léčbě i pravděpodobnosti, že byla rakovina vyléčena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here