Domů Nemoci Dětské nemoci Pád miminka z postele

Pád miminka z postele

Spadlo vám miminko z postele a jste vyděšení? Víte, jak reagovat a kdy jít k lékaři? Poradíme vám. 

Pád miminka z postele patří k těm největším nočním můrám všech maminek. Stačí jen mžik a vaše milované dítě padá dolů. Víte, co dělat, když se to stane? 

Co dělat, když spadne

I když se to snadno řekne, ale základem všeho je neztratit hlavu. Pokuste se zachovat klid. Nepanikařte. I když se ohromně vyděsíte a před očima vidíte jen to nejhorší. Pády miminek nejsou ničím výjimečným. Dějí se a poměrně často, bohužel. Mnohdy ale vypadají hůře, než jaké jsou ve skutečnosti. Pravda, to je ale v daný moment chabá útěcha. 

Pády miminka nejsou výjimečné

Nutné upozornit, že padají už i děti v novorozeneckém věku. A proto spoléhat na to, že dítě hned po narození se nehne, je dost ošidné. Někdy dojde k situaci, kdy je to i zcela nevysvětlitelné, proč vlastně spadlo, když rodiče dělali vše, jak měli. Ještě více než pády z postele nebo gauče, se vyskytují pády z komody nebo přebalovacího pultu. Je to ale zase celkem logické, protože tam tráví poměrně dost času, když se převlékají, přebalují, cvičí se tu s nimi, masírují a tak podobně. Nehoda tu nejvíce vzniká ve chvíli, když se pro něco natáhneme a u toho se otočíme. Nehoda se ale klidně může stát i tehdy, když dítě nesete. Tehdy je mechanismus zranění jiný a je to nebezpečnější. 

Co tedy dělat potom, co dítě spadne? 

Takže, nepanikařte, to jsme si již řekli. Neřiťte se ihned do nemocnice, i když se to zdá nasnadě. Nejprve miminko zkuste uklidnit. I ono je ve stresu. Pořádně se leklo. Je logické, že pláče. Třeba pak i na chvíli usne. Bedlivě ho pozorujte. Pokud je miminko apatické, odmítá pít, zvrací více než jednou nebo má zvláštní pohyby očních bulbů, neváhejte a do nemocnice se hned vypravte. 

A protože je nejvíce nehod večer, kontrolujte ho přes celou noc

Minimálně dvakrát za noc miminko vzbuďte, a to do plného vědomí. Pokud “normálně” pláče, napije se, nezvrací, je jen nevrlé, je to dobré. Řiďte se svým mateřským instinktem, ten v tomhle směru funguje poměrně skvěle. 

Kdy do nemocnice? 

Představa pozorování spícího dítěte ve vás vyvolává paniku? Ano, návštěva nemocnice může být uklidněním pro všechny, kteří si domácí stres neumějí představit. Počítejte ale s tím, že v nemocnici pak dítě stráví v nemocnici jeden až dva dny. 

Nespoléhejte přitom na zázraky rentgenu. U pádů miminka z postele toho obvykle příliš neodhalí. Přesnější je ultrazvuk, který se provádí přes velkou fontanelu na hlavě. Ten dokáže vyloučit krvácení nebo pohmoždění mozku a prohlédne i hrudník a břicho. Prohlédne si ho určitě i dětský neurolog. Případná zlomenina není v tomto případě primární a odhalí se i při oblékání. Zlomeniny se objevují spíše u starších dětí, které lezou a chodí. Tam jsou pak velmi často zlomeniny zápěstí a klíční kosti. V těchto případech můžete svému dítěti pomoci tím, že mu ukážete, jak na to a vysvětlíte mu, proč se mu to stalo. 

Závěrem je nutné poznamenat, že pády k dětství prostě patří. Jen tak se děti naučí dávat pozor a vyhnou se nebezpečnému pohybu. Někdy je to ale stojí menší úraz. Rodiče tu jsou samozřejmě ale od toho, aby byli opatrní a možným nehodám se snažili předcházet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here