Domů Nemoci Dětské nemoci Pád na hlavu

Pád na hlavu

Pád dítěte na hlavu není neobvyklou událostí. Stačí jen mžik, sekunda a vaše dítě může spadnout z přebalovacího pultu, kočárku, postele, ale klidně i samo zakopne nebo šlápne a neštěstí je na světě. Je to děsivé, šokující i ohromující. Některým pádům ale nemáte šanci zabránit, a to ani tehdy, když se ratolesti střežíte jako oko v hlavě. Stalo se, ale co dělat? Kdy navštívit lékaře? A jak je to s pády na hlavu u starších dětí? Poznáte, kdy došlo k otřesu mozku nebo k jiným zraněním?

I když byste to možná neřekli, pády dětí patří k těm nejčastějším úrazům. Aby nedocházelo k pádům na hlavu je nutno držet se několika zásad, nenechávat děti bez dozoru v místech, odkud by mohly spadnout.

Pád na hlavu u novorozenců a kojenců

Pokud se již stalo a situaci jste neopanovali, počítejte s tím, že když dítě spadne, začne nejprve plakat. Rychle jej proto zvedněte, snažte se jej utišit a přitom si ho důkladně prohlédněte, zda se mu něco nestalo. Tedy, zda na sobě nemá viditelné známky nějakého úrazu. Sledujte také jeho další reakce. Pakliže nadále pláče, krvácí, okamžitě jděte k lékaři anebo volejte záchrannou službu. To samé udělejte i tehdy, když je apatické, malátné, zvrací, upadá vám do bezvědomí, má křeče anebo je hodně spavé. Vůbec nejhorší situací je, když dítě po pádu na hlavu je bezvládné, nereagující. Když k tomu dojde, okamžitě zkontrolujte jeho životní funkce. Klidně i s miminkem jemně zatřeste nebo ho štípněte. Jestliže to zůstane bez odezvy, vy zjistíte, že dítě nedýchá nebo dýchá nepravidelně, zahajte resuscitaci a volejte záchrannou službu, čili číslo 155.

Dítě spadlo na hlavu a nic mu není

Dítě spadlo na hlavu a zdá se, že mu nic není? I přesto je nezbytné ho po dobu 24 hodin bedlivě sledovat. Někdy se zranění může projevit opožděně. Krvácení do mozku se kupříkladu projevuje do 3 hodin po úraze.

Pád na hlavu u starších dětí

Větší děti pak padají z větší výšky. Obvykle z patrové postele, prolízaček anebo stromu. I zde je nutno dítě sledovat po jeden den, a to i v průběhu noci, kdy spí. A to i tehdy, když se jevilo zcela bez problémů. Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Nedávejte mu však žádné léky proti bolesti, protože byste mohli přehlédnout další příznaky. Pokud si dítě stěžuje na bolest, kontaktujte lékaře, stejně tak i při pochybnostech. Když je dítě apatické, malátné, unavené, spavé, padají mu víčka, neváhejte a okamžitě volejte záchranku.

Zachovejte klid

Když už se pád na hlavu stane, důležité je, abyste nezpanikařili a nic si nevyčítali. Nebrečte. Nejste špatní. Tyhle situace se prostě dějí. Děly se  a dít se budou. Základem správného řešení je chladná hlava. Udržení nervů na uzdě a klid. Zbytečně tak nebudete stresovat své dítě a nepřenesete na něj své emoce. Chladná hlava a střízlivé myšlení navíc v rychlém řešení této nepříjemné situace hraje zásadní roli a může vašemu dítěti i zachránit život. Naopak od hysterie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here