Domů První pomoc Pád ze střechy

Pád ze střechy

Riziko pádu ze střechy je dost výrazně podceňováno. Dokazuje to nejen bezpečnost práce, ale i čísla z nemocnic. Lidé při práci na střechách zbytečně a nesmyslně riskují. Kolikrát pracují bez jakéhokoliv relevantního zabezpečení a nemají zajištěné ani své nástroje, nářadí a další předměty. 

Víte, že každý třetí smrtelný úraz v Evropě je spojen s pádem z výšky? Pozor, neumírají přitom jenom lidé nahoře pracující, ale i ti na zemi, na které spadnou ony nezajištěné předměty. Mnoho z těch, kteří pád přežijí pak čekají trvalé následky, invalidita a dlouhodobá nákladná léčba. 

Jak snížit riziko pádu? 

Základem veškerého omezení rizik je používání kvalitních ochranných prostředků. Jde o moderní jistící systémy, které slouží k zavěšení, upevnění i zabezpečení člověka i nástrojů. 

Jak se zachránit při pádu ze střechy? 

  1. Věřte tomu nebo ne, i při pádu můžete jednat strategicky. Pokud si dokážete zachovat chladnou hlavu, může vám to zachránit život. Pokud padáte ze střechy, snažte se během pádu popadnout nějaký předmět. Pokud se vám to podaří, máte větší šanci na přežití, takový předmět absorbuje část nárazu a pomůže vašim kostem. 
  2. Pokusit se také můžete o narušení rychlosti. Toho docílíte tím, když se pokusíte cestou něčeho zachytit. 
  3. Pomoci také může, když se uvolníte. Ztuhlá kolena a lokty mají při dopadu ničivější účinky. Pokrčte kolena. Pozor, nesmíte je však ohýbat příliš. Mějte je jen lehce pokrčené, aby se nazablokovaly. Pokud toto zvládnete, zbrzdíte důsledky dopadu až 36x.
  4. Je jedno z jaké výšky padáte vždy se snažte na zem nejprve dopadnout na chodidla. Nohy tak absorbují to nejhorší. Jestliže na zem dopadáte v jiné než svislé pozici, tak se snažte narovnat. Držte svá chodidla u sebe, aby na zem narazily ve stejnou dobu. Prsty nasměrujte těsně před dopadem trochu dolů, to abyste absorbovali náraz. 
  5. Jakmile dopadnete na nohy, snažte se spadnout do strany, dopředu, nebo dozadu. Pozor, udělejte všechno proto, abyste nespadli na záda. Podle všeho je nejlepšé spadnout do boku. Jestli to není možné, snažte se spadnout dopředu a pár mírněte rukama. 
  6. Důležité je rovněž chránit svou hlavu. Dejte si při pádu ruce okolo hlavy a lokty si chraňte přední část hlavy. Prsty přitom mějte pevně spletené v týle. 

Jak pomoci spadlému ze střechy? 

Pád z výšky je zpravidla spojeno se závažným mechanismem úrazu, který se sebou nese velké riziko poranění páteře. Čím větší výška to je než je výška zraněného, tím více nebezpečné to je. Úrazy spojené s pádem ze střechy se podobají s nárazem v rychlosti, přímým nárazem do oblasti páteře nebo úrazům vzniklých potom, co špatně skočili do vody. S vědomím toho, že je zde velké riziko poranění páteře, nemělo by se se zraněným příliš hýbat. Důležité však je zajištění dýchání, zastavení masivního krváceni a zajistit nemocnému teplo a bezpečí. Pozor, i když hýbe končetinami, může mít poškozenou páteř. 

Jak se poškozená páteř projevuje? 

Poškození míchy se projevuje brněním, mravenčením, necitlivostí na povrchu končetiny, necitlivostí končetin, nemožností končetinami hýbat. 

Další úrazy spojené s pádem

K dalším úrazům spojeným s pádem ze střechy patří: krvácení, otřes mozku, zlomenina lebeční kosti, zlomeniny končetin, zlomeniny pánve a hrudníku, poranění břicha, zabodnutí cizího tělesa, šok, ztráta vědomí i zástava krevního oběhu. 

Pomoc po pádu ze střechy

Ke zraněnému je nutno přistupovat tak, aby na vás viděl. Oslovte ho. Uklidňujte ho a varujte jej před pohybem. Neměl by se hýbat. Fixujte mu hlavu v pozici, jaké ji má po pádu. Pokud reaguje, vysvětlete mu, proč by se neměl hýbat. Pokud nereaguje, je nutné zkontrolovat, jestli reaguje na bolestivý podnět a jestli dýchá. V případě, že nedýchá, je nutné provést umělé dýchání, a to i přes riziko poranění páteře. V tomto případě má zajištění dýchání přednost. Pokud máte někoho na pomoc, otáčejte ho ideálně ve třech. To pak máte nejideálnější podmínky k tomu, udržet hlavu neustále zafixovanou. Resuscitace probíhá se stlačováním hrudníku na spojnici hrudní kosti a prsních bradavek do hloubky 5 až 6 centimetrů s frekvencí 100 stlačení za minutu. Mezitím volejte i záchrannou službu. Neustále kontrolujte, zda dýchá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here