Domů Nemoci Příznaky Pálení při čůrání

Pálení při čůrání

Pálení při čůrání je velmi nepříjemné a trápí děti i dospělé, ženy i muže. I když více jím přeci jen trpí ženy. Ponejvíce je spojeno s onemocněním močové soustavy, a to hlavně s infekčním onemocněním.

Co vyvolává pálení při močení?

Pálení při čůrání vzniká drážděním nervových zakončení v močových cestách, čímž vzniká nejen pálení, ale i bolest. I když takovéto dráždění je nejvíce spojováno se zánětem, ve skutečnosti jej může způsobit i močový kámen, změny ve sliznici močových cest anebo nádor.

Zánět močových cest

Nejčastější příčinou je infekce močových cest, kdy pálení při čůrání představuje pouze jeden z mnoha příznaků onemocnění. Nemocí trpí nejvíce ženy pro svou fyziologickou predispozici (jejich močová trubice je příliš krátká a velmi blízko gynekologických cest). Bakterie se tak do močových cest dostanou poměrně snadno. Frekventovaným způsobem přenosu je špatná technika utření po defekaci, přenos z prkýnka anebo při sexuálním styku. Sklon pro tyto infekce mají ženy s cukrovkou, s autoimunitním onemocněním apod. Pokud onemocní muž zánětem prostaty, pálení při čůrání je pouze jedním z velmi nepříjemných příznaků, které chorobu doprovází. Nemoc je sama o sobě velmi bolestivá a doprovází ji i vysoké horečky.

Nádor v močové trubici

Pálení při čůrání může být i projevem překážky v močové trubici, tedy nádoru, který se zde může objevit. Naštěstí nádor v močové trubici se vyskytuje velmi vzácně a opravdu jen ve velmi výjimečných stavech se pak jedná o adenokarcinom. I přes tuto skutečnost je prognóza nejistá. Nemocný musí být dlouhodobě sledován. Nádor se řeší radikálně odstraněním a následným ozařováním.

Močové kameny

Dalším poměrně frekventovaným viníkem pálení při čůrání jsou močové kameny, které se zaklíní v močové trubici a představují nepříjemnou překážku. Močové kameny vznikají převážně v močovodech a v pánvičce usazováním odpadních látek. Jde o velmi bolestivé onemocnění, které můžou doprovázet různé komplikace (některé jsou i velmi závažné). Jejich příčinou vzniku může být nedostatečný příjem tekutin, nadměrná konzumace kamenotvorných látek, nesprávné pH moči i časté infekce močových cest.

Gynekologická onemocnění

Jelikož ženy mají gynekologické orgány příliš blízko močovému ústrojí, velmi často se stává, že dochází k přenosu infekce z rodidel směrem nahoru. V těchto případech se jedná nejčastěji o vaginální mykózy, které pak dotyčné způsobují hotové peklo spojené nejen s pálením při čůrání, ale i s řezáním, velkou bolestí, nemožností pohlavního styku, objevuje se výtok, který může být v těch nejvážnějších stavech až narůžovělý. Oblast může být postižena až do krve. Problém v této oblasti řeší gynekolog, který ordinuje antimykotické masti a poševní tablety, čípky anebo koule. V obzvlášť těžkých stavech mohou být naordinovány antibiotika. Důležité je i to, že léčba neprobíhá pouze u ženy, ale i u sexuálního partnera a v době léčby je striktně zakázán pohlavní styk.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here