Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Pálení žáhy

Pálení žáhy

Pálení žáhy neboli pyróza přestavuje velmi nepříjemný problém, který chronicky trápí téměř desetinu naší populace a občas každého třetího z nás, nejvíce však ženy v období těhotenství. Co pálení žáhy způsobuje a jak ho lze zmírnit? Ve kterých případech bychom měli navštívit lékaře? S jakými nemocemi může pyróza souviset?

Proč žáha pálí?

Proč nás pálí žáha? Pálení žáhy je způsobeno návratem žaludečních šťáv ze žaludku zpět do jícnu. Agresivní žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu a v důsledku toho vzniká nepříjemně palčivý pocit. Medicína používá pro zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu pojem reflux. K refluxu může docházet z několika příčin. Nejčastěji se jedná o oslabení jícnového svěrače, důležitého orgánu oddělujícího jícen od žaludku, který za normálních okolností refluxu brání. K oslabení jícnového svěrače přispívá také kouření nebo zvýšení tlaku dutiny břišní v těhotenství. Někdy může být pyróza následkem vážného zdravotního onemocnění, jako je například žaludeční vřed. K oslabení jícnového svěrače může dojít i vlivem nadměrné konzumace alkoholu, dlouhodobým působením stresu nebo užíváním některých léků. Dále ji může způsobovat nadváha, neboť je příčinou zvýšeného tlaku na žaludek. Příčinou refluxu může být i hiátová kýla, což je porucha vazivového aparátu, kdy dochází k vyvýšení žaludku na úroveň jícnu.

Další možné příčiny

Další častou příčinu pyrózy představuje nevhodné složení stravy. Některá jídla totiž mohou vyvolávat nadměrnou produkci žaludečních šťáv, zejména pokud jsou konzumovány večer před spaním. Mezi dráždivé potraviny patří především ty, které obsahují vysoké množství tuku (zejména smažená jídla nebo pokrmy s obsahem majonézy), dále kyselinotvorné potraviny, jako jsou sladkosti, černá káva nebo příliš kořeněná jídla, stejně jako těžko stravitelné potraviny (houby, luštěniny, vejce natvrdo a další).  Nepříznivý vliv má také konzumace perlivých nápojů.

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy nejčastěji trápí ženy v období těhotenství, zejména v posledním trimetru. V tomto případě je hlavní příčinou tlak na dutinu břišní, který způsobuje růst dělohy. Pálení žáhy však postihuje také ženy v prvním a druhém trimestru těhotenství, kdy jsou na vině hormonální změny. Během těhotenství totiž placenta produkuje hormon (progesteron), který mimo jiné ovlivňuje hladké svalstvo v jícnovém svěrači. Výhodou pálení žáhy v těhotenství je, že po porodu obvykle samo bez nutnosti medikace vymizí.

Prevence pyrózy

Doporučení, jak pálení žáhy předejít či zmírnit, jsou společná těhotným ženám i pacientům, které pyróza trápí v důsledku nezdravého životního stylu – tedy především nezdravého jídelníčku. Pokud se chcete palčivého pocitu vyvarovat, měli byste dodržovat několik pravidel. Předně nejíst těsně před spaním, jíst častěji menší porce jídel a vynechat ze svého jídelníčku výše uvedené dráždivé potraviny, stejně jako perlivé nápoje (minerálními vodami počínaje a sektem konče). Preventivně proti pálení žáhy rovněž působí spaní s podloženou hlavou.

Když žáha pálí

Když už žáha pálí, můžete zkusit žvýkačku, jedlou sodu, kousek banánu, suchého chleba, jogurt, anebo sáhnout po některém z léků. Léky proti pálení žáhy, které nazývají antacida, neutralizují kyselost. Antacida jsou volně prodejná a dostupná nejčastěji ve formě kluzkého gelu nebo tablet.  Mnohá z nich lze užívat také v období těhotenství a kojení.

Kdy jít k lékaři

Pokud výše uvedená preventivní opatření poctivě dodržujete, a přesto Vás žáha po jídle pálí, měli byste navštívit lékaře, aby zjistil, zda netrpíte některým z vážnějších onemocnění, jako jsou například žaludeční vředy. Dlouhodobá a neléčená pyróza vede ke změnám sliznice jícnu, což může způsobit rakovinu jícnu. Pro změnu sliznice jícnu se používá medicínský termín Barretův jícen. Vzhledem k tomu, že změny sliznice jsou nevratné, je třeba pacienty s diagnózou Barretova jícnu sledovat, aby bylo možné provést včasný chirurgický zákrok v případě vzniku zhoubného nádoru.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here