Domů Nemoci Kůže Panaricium

Panaricium

Panaricium je nebezpečný a velmi nevzhledný hnisavý zánět měkkých tkání prstu, který se poměrně rychle může šířit dál a vedle podkoží pak postihne šlachy anebo i kost. Toto onemocnění při léčení může být vyléčeno, při zanedbání však může přejít do flegmóny.

Příčinou vzniku panaricia

Nejčastější příčinou vzniku je nesprávně provedená manikúra. Vinou je záděrka nehtového valu, zatržení nehtu, cizí tělísko pod nehtem, oděrka posledního článku prstu apod. Toto všechno vytvoří vstupní bránu pro vstup infekci. Zánět vzniká průnikem stafylokoků do rány. Pouze zřídka se to podaří streptokokům. Zpočátku se nejedná o nic velkého, a proto tento stav může být podceněn, avšak následky mohou být fatální.

Příznaky onemocnění

Takováto infekce je obvykle spojena se zarudnutím, otokem a bolestí. Ta je bodavá a pulzující. Nemocný také cítí teplo v dané oblasti a velkou citlivost na dotek. Zánět také doprovází tvorba hnisu, což je viditelné. Pokud nedojde k rychlému řešení, přidává se i horečka, zimnice a malátnost. Tento stav pak může ohrozit nejen to, zda to prst náhodou nepřijdete, ale hrozí vám i otrava krve.

Formy panaricia

Onemocnění se může dotýkat pouze kůže, kde se hromadí hnis v puchýři. Když je zánět pouze na povrchu tolik nebolí. Pokud se neléčí, jde hlouběji. Zánět se dotýká nehtu, záhybu kůže a dalších hlouběji uložených vláken. V dalším stupni jde zánět pod nehet. Pod nehtem se však objevuje v prvořadě tehdy, když si po něj zarazíte třísku. Dalším typem panaricia je podkožní zánět, kdy vzniká hluboko pod kůží a jde o hnis, který se nemůže dostat ven, a proto jde opačným směrem, čili ještě více do hloubky. Nakonec může docílit šlach, kloubů a kostí. Zánět kosti vzniká po přímém kontaktu s infekcí, k čemuž dochází zejména u otevřených zlomenin. Pakliže panaricium postihne kloub, je oteklý, zarudlý, teplý, velice bolestivý a výrazně je omezen i jeho pohyb. Hnis se ukládá uvnitř kloubu. Vůbec tím nejzávažnějším typem panaricia je tzv. tendosynovitida, u níž mohou zůstat trvalé porušení funkce ruky, kdy pak často zůstává prst různě skrčen a není schopen se narovnat.

Léčba panaricia

Je důležité, aby k ošetření panaricia došlo pokud možno, co nejdříve, a to v době, kdy je zánět ještě ohraničený a nedostal se dál do těla. Zásadní léčebnou metodou je lokální znecitlivění a vypuštění nahromadění hnisu. Nejde o nic příjemného, ale nutno říct, že vyčištění ložiska neucítíte. Lékař při zákroku místo rozřízne, vypustí hnis, vyčistí místo od jeho zbytků, vypláchne, upraví oblast a v případě potřeby do místa zavede drén. Ránu sterilně zabalí. Nasadit je možno (dle stavu) antibiotika. Léčbu můžete dále podpořit také homeopatiky Ledum Palustre, Belladonnou, Apis mellficou, Pyrogeniem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here