Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Pankreatická dieta

Pankreatická dieta

Onemocnění slinivky je závažným onemocněním, které se neobejde bez dlouhodobé léčby, jehož základem je vhodná dieta.

Slinivka břišní

Slinivka břišní je orgán, který je situován pod žaludkem. Je to 28 cm velká žláza s endokrinní činností, jež ústí do tenkého střeva. Hlavním úkolem orgánu je produkce hormonů inzulínu a glukagonu. Dále také produkuje i enzymy známé jako lipáza, amyláza, proteáza, které slouží k podpoře trávení a vstřebávání živin.

Zánět slinivky

Záněty slinivky je možno rozdělit na akutní nebo chronické. Akutní mohou i ohrozit život. Chronické trápí člověka po dlouhá léta  dost nepříjemnými příznaky. Jejich vznik není dodnes zcela obeznámen. Vliv na ně má strava, klima, alkohol i genetika. Alkoholické pankreatitidy vznikají po nadměrné konzumaci alkoholu, který dráždí slinivku a vyvolá u ní samonatrávení vlastními trávicími enzymy. Biliární vzniká přetlakem ze žlučových cest u ucpání žlučovodu žlučovými kameny. Dále pak může vzniknout následkem úrazu a z neznámých příčin. Chronickým zánětem ponejvíce trpí muži ve středním věku. Ke spouštěčům patří virové infekce, onemocnění biliárního systému a užívání kortikoidů.

Léčba slinivky se neobejde bez pankreatické diety

Tu je možno rozdělit do čtyř stupňů podle závažnosti zánětu.

 1. stupeň je nutno držet první až třetí den. Jde vlastně o absolutní hladovky, kdy je výživa tělu dodávána infuzemi.
 2. stupeň se dodržuje od třetího dne do patnáctého dne. Zpočátku je dieta o hladovce a infuzích, k němuž se později přidá čaj a malé dávky potravin. Jde o hlenové polévky, ovocné pyré, zeleninové šťávy a netučný tvaroh.
 3. Ve třetím stupni, čili dvanáctý až dvacátý první den je možno pít čaj a stolní vodu. Jíst už se mohou o něco větší porce. Přidat se mohou i ovocné kompoty, netučné mléčné výrobky a také i zeleninu.
 4. stupeň diety nastává od jednadvacátého dne. V tento den se přidává hovězí maso, šunka, netučné ryby a další druhy zeleniny jako třeba hrášek, ledový salát, červená řepa nebo hlávkový salát.

Následně pak dieta volně přechází na dietu číslo 4, která je založená na omezení konzumace tuků. Laicky se jí říká také slinivková nebo pankreatická dieta.

Slinivková dieta – šetřící dieta číslo 4.

V té fázi nemocní mohou konzumovat:

 • Nápoje – pitnou vodu, neperlivé nápoje, ovocné čaje, ovocné šťávy, mléko, sýry, tvaroh a kefír.
 • Z ryb je možno jíst lososa, pstruha, candáta, okouna, filé z tresky a štiku.
 • Dále pak můžete jíst máslo, olivový olej, jedno vejce v pokrmu, bílky neomezeně.
 • Z masa můžete konzumovat libové maso, k němuž patří kuře, králík, hovězí, telecí, vepřové, ale libové. Z uzeniny pouze šunka s vysokým procentem masa s minimálním procentem tuku a dále pak také i drůbeží šunku a drůbeží párky.
 • Jako přílohu můžete použít bramborovou kaši, brambory vařené ve slupce, rýži, těstoviny, noky a jemný knedlík.
 • Z ovoce jsou povoleny banány, jablka, třešně, višně, broskve, meruňky, bez slupek a jader, džusy, mošty, pyré a rosoly.
 • Jíst můžete pšeničný , smíšený nebo žitný chléb.
 • Z koření je možné používat petrželovou nať, majoránku, kmín, bazalku, pomerančovou a citronovou kůru a šťávu, libeček i tymián.

Jídlo je možné vařit, dusit, grilovat bez tuku do měkka, umlít a rozmixovat.

Zakázané potraviny

Absolutní tabu je pro vás černá káva a sodová voda. Zakázané jsou tučné uzené ryby(úhoř, kapr, makrela, sardinky, korýše, konzervy a saláty s majonézou). Dalšími zakázanými potravinami jsou: vepřové sádlo, slanina, majonéza, tučné dresingy, vejce připravované na slanině, natvrdo a žloutky. Jíst nesmíte také tučná masa, hranolky, opékané brambory, kynutá těsta, knedlíky kypřené droždím. Překvapivě nesmíte ani tmavé a celozrnné pečivo, listové a linecké těsto. Z ovoce nesmíte, rybíz, ostružiny, maliny, angrešt, jahody, borůvky, hroznové víno, meloun a všechny druhy semen a ořechů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here