Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Pankreatické cysty, cysty slinivky břišní

Pankreatické cysty, cysty slinivky břišní

Cysta pankreatu je útvar ohraničení membránou s vrstvou buněk, které mohou produkovat různé druhy tekutin. Cysta tedy často bývá vyplněna tekutým obsahem. Krom cyst jsou ve slinivce také tzv. pseudocysty. Vypadají stejně, ale ohraničení, tedy cystu, nevystýlá buněčná vrstva. Pseudocysty jsou nejčastěji zánětlivého původu či obsahují trávicí šťávy produkované slinivkou, jsou v kontaktu s pankreatickými vývody.

Příčina vzniku cyst:

Co stojí za vznikem cyst, není dosud vysvětleno. Častěji se však vyskytují u lidí trpících dědičnou von Hippel-Lindau syndromem (při onemocnění vznikají nezhoubné i zhoubné nádory), u pacientů se záněty slinivky, což často souvisí s nadměrnou konzumací alkoholu. Pro vznik pseudocyst je rizikové poranění břicha, tj. např. autonehoda.

 Typy pankreatických cyst:

Cysty je možné dělit dle umístění, počtu, zda je jedna či více. Nejčastěji se vyskytují tyto:

 • Serózní cystadenom – je benigní útvar, který mívá velikost do 5 cm, neprodukuje hlen, takže tekutina je málo viskózní, tj. málo vazká. Větší cystedenomy s sebou nesou riziko malignizace, a to cca 3 %. Pokud je cysta větší než 4 cm, je doporučena resekce.
 • Mucinózní cystadenom – je lokalizovaný hlavně v těle a ocasu slinivky. Obsahují viskózní hlenovitou tekutinu. Je zde riziko maligního zvrhnutí a je proto doporučováno, aby byl odstraněn.
 • Intraduktální papilární mucinózní neoplazie – jedná se o cystický útvar, která je spojen s pankreatickými vývody, je považován ze premalignitu, tedy za předstupeň rakoviny. Buňky vystýlající dutinu produkují hlen. Tento typ je resekován.
 • Cystický duktální adenokarcinom – v tomto případě se jedná a karcinom
 • Pseudocysty – vytvářejí se při akutní i chronické pankreatitidě či po traumatu břicha. Tekutina má serózní charakter, je „řídká“, může obsahovat i trávicí enzymy, a ohraničuje ji pouze tenká membrána.

Slinivka břišní

Příznaky, které se mohou vyskytovat:

Menší cysty, do cca 2 cm, se nemusí vůbec projevit a mohou být náhodně objeveny při vyšetření jiných orgánů.

U větších cyst, nebo lokalizovaných v určitých citlivých oblastech jsou projevy jako:

 • Bolesti břicha, zvláště horního poloviny
 • Bolesti zad, do nich může bolest vystřelovat
 • Pocit na zvracení a zvracení
 • Žloutenka – rostoucí cysta může ucpat žlučovod a zabránit odtoku žluči
 • Teplota – cysta může být infikována a pacient trpí infekcí, která musí být řešená
 • Bolesti a poškozování okolních orgánů – pokud jsou cysty a pseudocysty velké, mohou tlačit i na okolní orgány, tj. žaludek, dvanácterník (duodenum), střeva atd.
 • Dráždění pobřišnice a orgánů – při ruptuře cysty/pseudocysty, což se děje vzácně, se vylije její obsah do dutiny břišní
 • Nádor – někdy se je útvarem ve slinivce nádor, benigní útvar může zmalignit a stát se zhoubným

Diagnostika pankreatických cyst:

K „objevení“ cyst se využívají zobrazovací metody.

UZ – je prováděn nejčastěji, je levný a dobře dostupný, pokud se přítomnost cysty potvrdí, mohou se provést jiná vyšetření

CT/MRI pro přesnější určení lokalizace a velikosti cysty

Endoskopické metody, endoskopický ultrazvuk se zavedením endoskopu do pankreatických a žlučových cest. Při tom může dojít i k odběru obsahu cysty pro další vyšetření.

Léčba cyst:

U cysty vždy záleží na typu, pokud jsou to rakovinné cysty, či jsou rizikové, že k rakovinnému zvrhnutí může dojít, volí se resekce, tj. odstranění cysty. Malé cysty, které mají serózní obsah se spíše jen hlídají, pokud nedělají pacientovi problémy. Zákrok by byl pro pacienta větší zátěž než cysta samotná.

Pseudocysty, které jsou naplněné tekutinou se mohou drénovat, tekutý obsah se vyvede z dutiny, a to třeba do žaludku, střeva či na povrch.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here