Domů Nemoci Ostatní Papilom

Papilom

Papilom je typem benigního nádoru, který způsobuje HPV virus. Jde o nádor, který postihuje zejména ženy, ale v jiných oblastech mohou papilomem trpět i muži. Nejznámější je nejspíše ve spojitosti s děložním čípkem, ale v reálu může postihnout i jiné části těla, a to vaginu, vnější pohlavní orgány, ňadra a také třeba konečník.


Velmi často se objevuje i v dutině ústní a v krku (oblast měkkého patra, jazyka, mandlí, nosohltanu, hrtanu a průdušnice), kde rovněž může napáchat ohromnou škodu. K dalším postiženým orgánům patří kůže, močový systém a trávicí trakt. Velmi specifickou kategorii představují papilomy vedlejších nosních dutin, kde mnohdy vzniká jako následek chronického zánětu dutin. Velmi nebezpečným, byť benigním je, když se objeví v dýchacích cestách, tedy v hrtanu, průdušnici a průduškách, kde způsobuje problémy s dýcháním.

O Papilomu

Papilom je benigní epitelový novotvar, který vyrůstá z povrchu sliznic a epitelu. Rizikem tohoto nádoru je to, že se jedná o preknacerózu, která může být předzvěstí a náznakem zvýšeného rizika vzniku maligního nádoru. Onemocnění souvisí s nakažením virem human papilloma virem. Virem, kterým se ženy nejvíce nakazí při svém prvním pohlavním styku. Vliv na jeho aktivaci však má i dědičná predispozice, snížení obranyschopnosti organismu, chronický zánět v dané oblasti, spála, spalničky, přetrvávající dráždění v krku (nevhodné ovzduší na pracovišti, znečištěné ovzduší, kouření, reflux, napětí hlasivek, chronický zánět).

Projevy papillomu

Papilomy se podobají bradavicím. Jde o stopkaté útvary přisedlých na povrch. Na první pohled má podobu květáku. Podle toho, kde se papillom nachází, způsobuje i náležité potíže. Jde např. o poruchy řeči, polykání, poruchu odtoku moči, krvácení, potíže s trávením.

Papilom na kůži

Papillom na kůži se podobá bradavici, která se nejčastěji objevuje na obličeji, rukách a kolenech. Papillom má podobu hrbolatých shluků na kůži, plochých pigmentových bradavic nebo bolestivých boulí.

Intraduktální papilom

Jeden z nejčastějších typů je tzv. intraduktální papilom, který postihuje prsní žlázu. Tento nádor se ponejvíce objevuje mezi 35-55 rokem života. Nejvíce jsou tímto nádorem ohroženy ženy s rodinnou predispozicí. K odhalení dochází díky samo-vyšetření a následně díky rtg. vyšetření s kontrastem, mamografii a především biopsii, která přesně definuje o jaký nádor se jedná. K typickým projevům papilomu  náleží bouličky v prsu, otok prsu nebo také jejich bolest.

Léčba

Léčba spočívá v odstranění nádoru. K možným komplikacím patří krvácení, infekce a obtíže spojené s anestézií.

Nosní papilom

Nosní papilom vzniká v nosních dutinách i přímo v nose. Jde obvykle o následek opakovaných nebo chronických zánětů. Stav často doprovází bolest hlavy, překrvení nosní sliznice, krvácení z nosu a zvýšená nosní sekrece.

Respirační papilom

Papilom nejvíce ohrožuje nemocného tehdy, pokud se objeví v dýchacích cestách. Tento nádor se v dané oblasti obvykle projevuje chronickým kašlem, obtížemi při mluvení, špatným polykáním, chrapotem, ztrátou hlasu a dušností. Pokud tyto příznaky máte, neváhejte a okamžitě navštivte lékaře, aby došlo k potvrzení anebo k vyvrácení podezření na toto onemocnění.

Rizikové faktory pro onemocnění papilomem

Vznikem benigního nádoru jsou ohrožení ti, kteří přišli do přímého kontaktu s bradavicemi jiných lidí. K dalším nebezpečným faktorů, náleží nezřízený sexuální život, milostný kontakt s nakaženým partnerem. Velmi nebezpečné je i vystavení dítěte vlivu lidského papilloma viru.

Všeobecná léčba papilomu

Některé papilomy nevyžadují léčbu, zmizí samy. Tento stav však závisí i na tom, jak velký papilom je a kde je umístěn. V jiných případech se volí radikální chirurgické odstranění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here