Paraneoplastický syndrom je soubor příznaků, které provázejí nádorového onemocnění, které však nejsou podmíněné jeho růstem a metastazováním. Nejedná se o příznaky v oblasti nádoru a metastáz, např. bolesti hlavy z důvodu utlačování tkáně nádorem, ale o příznaky v jiných částech těla a systémové příznaky. Ty jsou vyvolány látkami, které nádorové buňky produkují.
Obsah článku
Ektopická produkce působků hormonální povahy:
Hormony jsou produkovány žlázami s vnitřní sekrecí a žádná jiná tkáň v těle je za fyziologických podmínek neprodukuje, například štítná žláza tvoří trijodthyronin, nadledviny kortizol. Pokud je hormon či látka jemu podobná mající shodné účinky produkována jinde, jedná se o ektopickou produkci. To vidíme u některých nádorů a paraneoplastického syndromu.
Nádory stojící za paraneoplasickým syndromem:
Existují nádory, které žádné biologicky aktivní působky netvoří. Jiné jsou naopak svou tvorbou těchto působků známé, např. malobuněčný karcinom plic, inzulinom, nádory ledvin, jater či trávicího traktu a feochromocytom.
Malobuněčný karcinom:
ACTH (adenokortikotropní hormon), který stimuluje nadledviny k produkci hormonů, hlavně kortizolu. Pacient pak může mít paraneoplastický Cushingův syndrom. Ten je spojený s nahromaděním tuku v oblasti trupu a obličeje, striemi, vysokým krevním tlakem, zvýšeným ochlupením a neplodností.
PThrP (parathyrodide related peptide), který působí podobně jako parathormon a zvyšuje hladinu vápníku, tj. hyperkalcémii.
Inzulinom
Tento typ nádoru ve zvýšené míře produkuje inzulin. To vede ke stavům snížení krevního cukru, tj. hypoglykémii.
Nádory ledvin a jater
Zde se můžeme setkat s produkcí erytropoetinu, který stimuluje krvetvorbu. Může tak dojít k „zahuštění“ krve, polycytémii.
Nádory trávicího traktu, karcinoidový syndrom
Tyto nádory mohou produkovat serotonin. To vede k zúžení cév (vazokonstrikci), zvýšení krevního tlaku, průjmům, astmatickým záchvatům, záchvatovitému zarudnutí obličeje a krku, tj. k flushům.
Feochromocytom
Buňky feochromocytomu produkují adrenalin, což vede ke zvýšení krevního tlaku.
Další příznaky paraneoplastického syndromu:
U jednotlivých nádorů jsme zmínili, co produkují i to, jak se může stav projevit. Nyní si řekneme ještě dalších pár příznaků, které se typicky pojí s paraneoplastickým syndromem. Buňky nádorů mohou produkovat velké množství působků s hormonální aktivitou a ty mohou vyvolat:
- Poškození tkání a pojiva, mohou se rozvíjet stavy jako fibróza či autoimunitní onemocnění, jakou jsou polymyozitida postihující svaly a dermatomyozitida, která postihuje pokožku.
- Záněty centrálního nervového systému
- Neautoimmunitní změny na pokožce, např. Acanthosis nigricans, kdy dochází k zesílení a ztmavnutí kůže.
- Změny krevní srážlivosti, často dochází k tvorbě trombů a embolií
- Ztráta tělesné hmotnosti, kachexie
- Zvýšení tělesné teploty
- Noční pocení
Diagnostika a léčba paraneoplastického syndromu:
Diagnostika závisí na detekci nádoru, který působky produkuje, a také na rozborech krve, které detekují hladiny hormonů.
Léčba spočívá v odstranění nádorové tkáně, popř. v omezení vlivů působků na tkáně a mírnění příznaků.