Domů Nemoci Vyšetření, operace Parathormon

Parathormon

Parathormon je znám i jako hormon PTH nebo také paratyroidní hormon. Hormon je vylučovaný příštítnými tělísky, endokrinními žlázami. Jeho hlavní rolí je stabilizace vápníku a fosforu v těle. Parathormon zamezuje vylučování vápníku ledvinami a naopak podporuje vyplavováním fosforečnanu. Díky němu je z tenkého střeva lépe vstřebáván vápník.

Normální hladina tohoto hormonu v krvi se pohybuje okolo 11 a 54 pg/ml.

Vliv parathormonu na ledviny

Parathormon v ledvinách stimuluje přeměnu vitamínu D a podporuje ve střevech větší vstřebávání vápníku. Podporuje vylučování fosforu. Zabraňuje hromadění fosfátů v kostní dřeni a zpomaluje uvolňování vápníku z kostní dřeně.

Parathormon ve střevě

Parathormon ve střevech zvyšuje vstřebávání vápníku a snižuje naopak vstřebávání fosfátů.

Vliv hormonu na kosti

V kostech umožňuje uvolňování vápníku a fosfátu do krve.

Poruchy produkce parathormonu

Poruchy produkce jsou spojeny s nadměrnou anebo nízkou tvorbou parathormonu.

Hyperparathyroidismus

Vysoká hladina parathormonu, čili hyperparathyroidismus vzniká nadměrnou tvorbou tohoto hormonu. Způsobuje pak nadměrné vyplavování vápníku z kostí, jejichž následkem pak kosti měknou a snadno se lámou. V krvi se objevuje hyperkalcémie a to může za určitých okolností způsobit selhání srdeční činnosti. Stav se objevuje u selhání ledvin, fosfátového diabetu, nedostatku vitamínu D, rachitidy nebo syndromu Toni-Debre-Fanconi. Nemocní si dlouho na nic nestěžují. Příznaky jsou dlouho mírné ne-li žádné. Objevují se infekce, bolest kostí apod. Stav se léčí chirurgickým odstraněním tělísek. Úskalím je občasná nutnost odstranění i laloku štítné žlázy, protože do něj bývá příštítné tělísko často vrostlé. Pokud není operace možná, na řadě jsou režimová opatření. Nutno je dbát i na dostatek tekutin. Stav se neobejde bez přísné diety, která spočívá o kontrolovaném příjmu fosforu.

Hypoparathyroidismus

Opačným problémem je jeho nízká hladina, tzv. hypoparathyroidismus. Tento stav se pak projevuje pro změnu nedostatkem vápníku v krvi, tedy hypokalcémií. Svaly jsou díky tomu více drážděné a to může způsobit vážné křeče. Stav může být natolik nebezpečný, že může vyvolat křeče dýchacích svalů a konečné udušení. Stav je spojen s kostními nádory, otravou vitamínem D, Georgovým syndromem, granulomatózou, hyperkalcémií a také se objevuje po operaci štítné žlázy.

Proč se lékař zajímá o hladinu parathormonu v krvi?

  • Zajímá se tehdy, když najde hyperkalcemii.
  • Když se objeví ledvinové kameny anebo lidi trápí renální insuficience.
  • Zajímat se může lékař o tento hormon i při nedostatku vitamínu D.
  • Hladina parathormonu se dále zjišťuje i v případě anomálie fosfokalcické rovnováhy.
  • Vyšetření může být předepsáno i u postmenopauzálních žen s osteoporózou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here