V případě parvoviru se můžete střetnout s označením parvovirus B19, primas erythroparvovirus 1, virus B19, parvovirus b19 nebo také erythrovirus B19. Do roku 2005 byl jediným známým virem ze skupiny parvorirů, rodu erythoparvovirů. Je malý, měří jen 23 až 26 nm.
Jeho jméno je z latiny. Parvum je malý a to je pravda, protože patří k těm nejmenším virům. Dodatek B19 má díky tomu, že byl objeven ve studni B19 velké série mikrotitračních destiček. Trápí hlavně děti, ale potýkat se s ním mohou i dospělí. Virus byl odhalen úplnou náhodou v roce 1975 australskou viroložkou Yvonne Cossartovou.
Obsah článku
Pátá nemoc
Pátá nemoc je nemoc, kterou způsobuje parvovirus. Nemoci se také říká i páté onemocnění, erythemafectiosum nebo také syndrom plesknutí tváře. Šíří se kapénkami, ale i krví. Tam, kde se v rodině objeví, je až 50% riziko, že se parvovirem nakazí i další člen v rodině. Riziko nákazy ve třídě je překvapivě nižší. Inkubační doba je 4 až 28 dní. Nemoc obvykle probíhá po dobu jednoho týdne. Nakažení pacienti se zdravou imunitou obvykle nemají příznaky, což může zavádět a přispívá to k tomu, aby se vir šířil dál. Po prodělání nemoci jsou imunitní vůči parvoviru, ale to neznamená, že by zde nemohla být možnost, aby onemocněli podruhé. Proti B19 je imunitní zhruba polovina dospělých po prodělání předchozí infekce.
Pátá nemoc se objevuje ve vlnách, která přichází jednou za tři až čtyři roky. Ohniska se objevují ve školách a školkách. Nemoc trápí jen lidi, ne zvířata. Doposud na tuto nemoc neexistuje žádná vakcína, i když se o ni vědci pokoušeli.
Jak se pátá nemoc projevuje?
Pro nemoc je typická červená vyrážka na tvářích. Může se objevit v jakémkoliv věku, ale nejvíce postihuje děti ve věku 6 až 10 let. Vyrážky jsou pátou popsanou infekcí spojenou s růžově červenou vyrážkou. Nemoc doprovází vysoká horečka a malátnost. Po nemoci se obvykle na krátkou dobu objevuje tzv. předvoj spojený s horečkou, bolestí hlavy, nevolností a průjmem. Potom, co se horečka zlomí, objeví se v obličeji vyrážka s poměrně větší bolestivostí okolo úst. Šetří čelo, rty a místo pod nosem. Zhoršuje se na sluníčku, působením tepla a stresem. U adolescentů a dospělých se může vyvinou i tzv. syndrom purpurových rukavic a ponožek.
Parvovirus jako komplikace
- U nemocných s AIDS způsobuje chronickou chudokrevnost, což je často přehlíženo. Vyřešit se dá aplikací imunoglobulinu.
- V souvislosti s dospělými se běžně objevuje artritida a artralgie.
- Objevit se může i aplastická krize.
- U těhotných žen se pak v souvislostí s nákazou může objevit závažná chudokrevnost plodu a může to vést i k potratu nebo předčasnému porodu.
Léčba
Aktuálně není žádná přímá léčba. Pomáhá imunoglobulin, antivirotika. To však není vhodné pro každého.