Domů Nemoci Nervová soustava Pásový opar: příznaky, léčba, fotografie

Pásový opar: příznaky, léčba, fotografie

Vir Varicela, který způsobuje plané neštovice, je také původcem nepříjemného onemocnění, které se nazývá pásový opar. Přestože po prodělání planých neštovic zůstává postiženému trvalá imunita, virus Varicela stále přežívá v nervových gangliích a při oslabení organismu může dojít k jeho opětovné aktivaci, čímž vzniká pásový opar, který se projevuje vznikem puchýřkovité vyrážky na kůži, nejčastěji na břiše, zádech, hrudníku či zádech.

Někdy ovšem virus může napadnout i oční rohovku. V takovém případě je potřeba okamžitě jednat, protože hrozí oslepnutí.

Projevy pásového oparu

Tato nemoc postihuje především oslabené a starší jedince. Mezi její hlavní příznaky patří svědění, bolest, celková únava, horečka, zimnice a samozřejmě výsev vyrážky, která má tvar puchýřků a vysévá se v pásech (odtud pásový opar).  Půchýřky se po několika dnech změní ve strupy. V případě nestandardního průběhu může dojít třeba jenom k zarudnutí kůže bez výsevu puchýřků, případně postižená místa jenom bolí a k výsevu puchýřků vůbec nedojde. Často také pacient pociťuje bolest i po zaschnutí puchýřků do doby než se nervová zakončení v kůži vzpamatují. Při napadení motorických nervů mohou vznikat parézy (obrny) svalů. Při napadení obličeje může dojít k obrně trojklanného nervu a v případě napadení oka hrozí oslepnutí.

Léčba pásového oparu

Pásový opar se obvykle léčí acykloviry (například Zovirax). Preparát se užívá nejčastěji v tabletách, v závažnějších případech je podáván injekčně, přímo do žíly. Jako podpůrná léčba se používají masti s obsahem idoxuridinu, léky proti bolesti nebo kortikoidy. V každém případě platí, že léčbu pásového oparu je vhodné svěřit do rukou odborníků. Pokud máte některé ze shora uvedených příznaků, navštivte vašeho lékaře, který rozhodne o další léčbě.

Očkování proti pásovému oparu

Proti viru Varicela existuje dnes očkování, které nehradí pojišťovna. Očkování nicméně chrání proti planým neštovicím a nedokáže stoprocentně zabránit vzniknutí pásového oparu při oslabení organismu.

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,

  v létě v těch vedrech se mě na zadní straně krku ( pod vlasy ) udělala na malé ploše vyrážka. V tom vedru jsem myslela, že jsou to potničky. Hodně to svědilo a nechtěně jsem to škrabala. Vyrážka neustupovala a naopak se rozšiřovala. Zasypávám to dětským pudrem, ale stále to svědí a neustupuje. Myslíte, že by se mohlo jednat o pásový opar ?
  Vím, že se těžko odpovídá, ale nejsem schopna chůze, beru léky ( opiáty ) proti bolesti a tak se dotazuji tímto způsobem.
  Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
  Lýdia

 2. Prosím o odpověď na otázku , nakolik je tento pásový opar nakažlivý ?
  Mladí mají dvojčátka ( 1 rok ) a nerad bych je nakazil .
  Pásový opar se mi zahojil minulý týden .
  Děkuji za odpověď. M.S.

 3. Dobry den mnel sem na zadek a levem prsu pasovej opar a stale mne to boli takovi bolesti a tlaky co mi na to pomuze muzete mi pomoc dekuji peter

 4. Bolí mě v krku,dělali výtěr v pořádku,mám občas silný kašel, byl sem na RTG v pořádku sem nekuřák. beru prášky:DoxyHexal. Předem děkuji .Lettl Fr:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here