Domů Nemoci Dětské nemoci Pátá dětská nemoc: příznaky, léčba, foto

Pátá dětská nemoc: příznaky, léčba, foto

Pátá nemocMezi dětská virová infekční onemocnění, které způsobuje Parvovir B19 patří i takzvaná pátá nemoc. Mezi příznaky tohoto onemocnění patří bolest hlavy, horečka a bolest svalů (myalgie). Přibližně po týdnu následuje výsev vyrážky, která se nejprve vyskytuje na obličeji, odkud se šíří přes trup až na končetiny.

Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje na jaře a u dětí předškolního věku. Obvykle probíhá bez komplikací a trvá od 6 do 18 dnů. Po prodělání této nemoci zůstává dítěti doživotní trvalá imunita. U některých dětí může být průběh zcela asymptomatický (tedy bez projevu jakýchkoli příznaků).

Projevy páté nemoci

Toto onemocnění lze poměrně snadno rozpoznat.  Nejčastějšími příznaky u dětí jsou jasně červené až nafialovělé tváře, přičemž okolí úst zůstává světlé až bledé. Vyrážka na obličeji někdy má tvar čtyřlístku nebo motýla. Může být lehce svědivá a časem se přes trup šíří na končetiny. Dítě může mít menší horečku.

Vyrážka obvykle začne blednout po dvou až čtyřech dnech a do sedmi dnů obvykle zcela zmizí. Může se ovšem znovu objevit například při opalování, pocení nebo přehřátí organismu. Nicméně poté, co vyrážka začne blednout, již dítě není infekční.

Pátá nemoc je nebezpečná pro těhotné ženy, respektive pro nedonošený plod, kterému hrozí nakažení a následný potrat. Virus Parvovir B19 proniká placentou do plodu a způsobuje postižení plodu, zejména pak poruchu krvetvorby. Onemocnění lze u těhotných diagnostikovat s pomocí ultrazvuku.

Léčba páté nemoci a očkování

Proti páté nemoci bohužel neexistuje očkování. Vlastní léčba se zaměřuje pouze na snížení příznaků. Je třeba klid na lůžku, snižovat teplotu a pít hodně tekutin. S nemocným dítětem nechoďte do kolektivu a zabraňte, aby se k němu přiblížily těhotné ženy.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud má dítě vysokou teplotu (nad 38,5°C), objeví se u něj při vysoké teplotě vyrážka nebo vyrážka nezačne blednout a nezmizí, je nutné navštívit lékaře, který jediný dokáže určit správnou diagnózu a nasadit adekvátní léčbu. V případě těhotných žen doporočujeme navštívit lékaře po styku s osobou, která pátou nemocí onemocněla.

Sdílejte

1 komentář

  1. Je to otrava, všude něco číhá. V Motole mi nabídli nějakou imunokúru, nakonec jsme na to použili curenzym. Byl dobrý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here