Domů Nemoci Kůže Péče o čerstvé tetování

Péče o čerstvé tetování

Rozhodli jste se pro nové tetování: S péčí o něj je zapotřebí započít ještě před tetováním.  Den před tetováním je nutné vyhnout se alkoholu, nápojům s vysokým obsahem kofeinu a omamným látkám. Všechny tyto látky ovlivňují to, jakým způsobem nakonec tělo přijme pigment a jak bude ve finále tetování vypadat. 

Po dotetování

Když tatér dotetuje, místo ošetří vazelínou a zakryje ochrannou fólií, aby ho ochránil před bakteriemi a možnou kontaminací. Fólii si nesundávejte, nechte si ji minimálně na cestu domů, optimálně ještě na několik dalších hodin. Pozor, neměla by být na tetování déle než 6 hodin, aby pro změnu nedošlo k zapaření a k mokvání. 

Péče o čerstvé tetování, když přijdete domů

Doma si z tetování fólii opatrně sundejte a následně o ně náležitě pečujte. Tetování omyjte vlažnou vodou a jemným antibakteriálním mýdlem. Na osušení použijte pouze čistý ručník a vůbec nejlépe jednorázové papírové utěrky. Látkový ručník přeci jen představuje určité riziko infekce. 

Omývání tetování

Tetování pravidelně umývejte vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem vždy ráno a večer. Dále pak tetování omývejte vždy potom, co jste pobývali v zakouřeném prostředí, nebo kde se hodně práší. Tetování po umytí neotírejte, ale poklepávejte. Hrozí totiž, že byste si mohli strhnout strupy, které se zrovna hojí. Pozor však,tetování nějak zbytečně nenamáčejte. Vhodnější je ho sprchovat než koupat. 

Ošetřování tetování

Tři až pět hodin po prvním umytí začněte své tetování mazat. Nejvhodnějšími přípravky pro potírání tetování je Bepanthen Plus, Tatto Goo, lékařská vazelína. Rozhodně tetování nepotírejte konopnými mastmi, Framykoinem nebo přípravky na bázi alkoholu. Tetování je zapotřebí udržovat neustále namazané, nikdy však nepoužívejte příliš silnou vrstvu, ta by zase tetování dusila. Suché tetování pocítíte, projeví se nepříjemným táhnutím. Vyhněte se příliš upnutému oblečení, umělým materiálům a noste vždy jen čistý oděv. Pokud je to však možné, tak nechte tetování nezakryté. 

Další opatření u čerstvého tetování

  • U čerstvého tetování byste rozhodně neměli navštívit koupaliště ani bazén. Tetování totiž nesmí přijít do kontaktu s chlorem. Nevhodná jsou však i přírodní koupaliště, protože v nich jsou bakterie, které by mohly způsobit infekci.  
  • Zvýšenou pozornost byste měli klást i na rizika odření. Nejde pouze o aktivity, ale i o gumy u oblečení, opasky a podobně. 
  • V prvních dnech byste se měli vyhnout i sportování. Nejen z důvodu odření, ale i zvýšeného pocení. 
  • Pozor si dejte i na poškrábání od domácích mazlíčků. 

Po tetování byste po několik dnů neměli s fyzickou aktivitou přehánět. Únava je po tetování zcela přirozená, stejně jako se může objevit i zvýšená teplota. Svědění a štípání patří k běžným příznakům hojení. Stroupky v žádném případě nesloupávejte. Nechte je odpadnout přirozenou cestou. I po zhojení je nutné tetování chránit před sluncem opalovacími krémy s vysokým UV faktorem. Slunce je schopno barvy v tetování vyšisovat. 

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here