Domů Nemoci Příznaky Pěnící moč

Pěnící moč

Pěnící moč je příznakem toho, že v moči se nachází bílkovina. Na rozdíl od jinak zbarvené moči anebo řezání u močení, pěnivou moč obvykle přecházíme bez povšimnutí. Jde přitom o dost závažnou příčinu.

Příčiny pěnící moči

Vedle onemocnění spojených s močovým systémem může za pěnící močí stát kámen v žlučníku, onemocnění jater, dehydratace, cukrovka, zánět jater, žloutenka, onemocnění srdce a cév, zvýšená tělesná aktivita, rozhozený trávicí systém. Nejčastější příčinou pěnící moči je bílkovina v moči.

Žlučové kameny

Když žlučové kameny zablokují žlučovody, dostane se žluč do krve a vyvíjí se tzv. cholemie, u níž jsou žlučové elementy přítomné v krvi. V tomto stavu pak dochází k pěnění moči. To je způsobeno porušením povrchového napětí způsobeného žlučovými kyselinami, které jsou pak z krve filtrovány v renálním systému.

Diabetická nefropatie

Pěnící moč může vzniknout jako výsledek akumulace kyselých metabolických produktů, jež způsobují kapilarotoxikózu ledvin. Orgány pak nemohou dostatečně filtrovat krev. Vyvíjí se albuminurie.

Zvýšená propustnost střevní stěny

Další z možností, která za tento příznak může je vyšší propustnost střevní stěny. K tomu dochází u Crohna a celiakie. Pronikají velké molekuly bílkoviny. Bílkovina v moči je spojena s pěnivou močí.

Bílkovina v moči

Nejčastější příčinou pěnící moči je bílkovina v moči. Ta může být sama o sobě příznakem celé řady chorob. Obvykle je odhalena zcela náhodně. Pokud se v moči objeví, má lékař dost pádný důvod k dalšímu vyšetření.

Příčiny bílkoviny v moči

  • Nejčastější příčinou výskytu bílkoviny v moči je infekce močových cest. Tento problém dále doprovází i pálení a řezání při močení, krev v moči, horečka, bolest a sepse.
  • Bílkovina v moči se může objevit i zvýšená zátěž organismu. Může jít, jak o sport, tak i stres nebo infekce. Jde o dočasný nález.
  • Další příčinou může být i vysoký krevní tlak, který poškozuje ledviny a způsobuje glomerulosklerózu.
  • Glomerulonefritida představuje onemocnění ledvinných filtračních klubíček. Může jít o dočasnou záležitost, nenápadnou záležitost a může také vést i k postupnému selhání ledvin.
  • Speciální kategorií jsou cukrovkáři, jimž nemoc postupně ničí ledviny a vyvíjí se tzv. diabetická nefropatie.
  • Opomenout nesmíme ani nádorové onemocnění močových cest anebo myelom.
  • Bílkovinu v moči mají i těhotné ženy s preklampsií.

Projevy

Vedle pěnící moči pak může být moč zakalená, s krví a sytě zbarvená. Tělo trápí otoky, únava, mají sklon k infekcím.

Diagnostika

Aby se přišlo na to, proč moč pění, je nutné ji laboratorně vyšetřit. Vyšetření může být provedeno z malého vzorku, sterilní moči, cévkované moči i té nasbírané v průběhu 24 hodin. Výsledky těchto vyšetření vás pak odešlou dál k dalším testům a vyšetřením.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here