Pozor, nezaměňujte perimenopauzu s premenopauzou, jde o odlišné záležitosti! Premenopauza definuje období před menopauzou, kdy se objevuje menstruace se silnějším nebo slabším menstruačním krvácením. Jde o dobu, která je individuální a objevuje se někdy okolo 40. roku života. Perimenopauza se objevuje těsně před ukončením produkčního cyklu a vzniku menopauzy, zpravidla jeden rok (až několik málo měsíců) před. A vyznačuje s celou řadou hormonálních změn.
Perimenopauza je nesdílnou součástí menopauzy a jde o absolutní vrchol reprodukčního období žen. Některé ženy tímto obdobím projdou poměrně snadno, ale bohužel většina z nich by tuto fázi raději vymazala ze svého života.
Perimenopauza přináší
Ženám stále přináší menstruaci, ale kromě toho se již čím dál intenzivněji i příznaky klimakeria, které vznikají v důsledků neustále se snižující produkce estrogenu a progesteronu. Perimenopauza se objevuje mezi 45-50 rokem, ale objevuje se i ve 30. letech života a trvá průměrně 4 roky. Celý proces přechodu do menopauzy pak trvá 5-10 let. V konečné fázi nemusí mít žena menstruaci i 12 měsíců. Pokud k tomu dojde, je možno považovat perimenopauzu za ukončenou.
Příznaky Perimenopauzy
- K základním a zcela zjevným příznakům patří nepravidelná menstruace. Někdy se objeví v kratším období za sebou a jindy zase delších. Krvácení přitom může být mírné, ale i velice silné. Někdy může dokonce přesáhnout i více než sedm dní. Pakliže se ženě objevuje menstruace v šedesáti denním rozptylu (a více), může očekávat, že do konce roku bude s touto fází finišovat.
- Dalším příznakem jsou návaly horka a problémy se spánkem. Potíže se spánkem jsou způsobeny pocením. Někdy to je až v takové gradaci, že ženy v tomto období nemusí spát vůbec.
- Změny nálady. Výkyvy nálad, deprese, podráždění, které je z nedostatek spánku.
- Objevují se i problémy s močovým měchýřem a vaginálním prostředím. Pochva postupně ztrácí na pružnosti i vlhkosti. Milování se tak stává nepříjemné a bolestivé. Pozor na inkontinenci.
- Klesá plodnost, to však neznamená, že otěhotnění není možné. A proto i v tomto období je zapotřebí užívat antikoncepci.
- Upadá sexuální apetit i vzrušení.
- Řídnutí kostí.
- Mění se hladina cholesterolu a bohužel obvykle k tomu horšímu.
Kdy se to neobejde bez lékaře
K lékaři je vhodné zajít, když změny jsou natolik závažné a obtěžující, že se nedají vydržet. Zejména pokud jde o velké a časté krvácení, deprese, návaly horka, problémy s spánkem, změny nálady, velkým pocením.
Jak může perimenopauza komplikovat život
Lékaře navštivte ve chvíli, kdy krvácení je tak velké, že potřebujete měnit vložky každou jednu nebo dvě hodiny po dobu více než dvou hodin. Dále pak ve chvíli, kdy krvácíte déle než 7 dní. Když dochází ke krvácení v mezidobí.
No tak jak na mě přišel přechod, tak jsem si říkala, že to je konec.. nejhorší ze všeho byly ty návaly a inkontinence.