Domů Nemoci Léky Perindopril

Perindopril

Perindopril je lék na určeným k řešení vysokého krevního tlaku. Jde o ACE inhibitor, který se užívá k nejen k léčbě vysokého krevního tlaku, ale i srdečního selhání a také i k řešení stabilní ischemické choroby srdeční. 

Lék byl patentován v roce 1980 a používat se začal v roce 1988. Používá se samostatně nebo v kombinaci s jinými léky. Je rovněž i součástí kombinovaných preparátů. 

Indikace

Hlavní indikací je snaha o snížení krevního tlaku, čímž se zároveň snižuje i riziko vzniku komplikací, k nimž patří mrtvice nebo infarkt. 

Jak funguje? 

Jelikož patří do skupiny inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu ACE, funguje jako ostatní léky této skupiny. Tedy napomáhá cévám uvolnit se a rozšířit se, čímž snižuje krevní tlak. 

Upozornění před zahájením léčby

  • Tento lék, stejně, jako jiné léky, může způsobit alergickou reakci. Pokud se tomu tak stane, neužívejte ho již znovu a okamžitě o tom informujte svého lékaře. 
  • Lék není vhodný pro lidi s angioedémem, který je dědičný nebo idiopatický. 
  • Podobně je tomu tak i u lidí se selháním jater, nemocnými ledvinami, lupusem a sklerodermií. 
  • Lék není vhodný pro těhotné a kojící ženy, mohl by poškodit plod. Pro jeho užívání v těhotenství musí být skutečně vážné důvody, které předčí ohrožení dítěte. 
  • Lék není určen dětem mladším 18 let. 

Dávkování a užívání

Na trhu jsou dostupné tablety o 2, 4 a 8 mg. Vysoký krevní tlak se obvykle zahajuje 4 mg tabletou jednou denně. Ta se pak podle potřeby může ještě navýšit až na 8 mg jednou denně. Případně se může užívat i ve dvou dílčích dávkách. Maximální denní dávka je 16 mg denně. U onemocnění tepen se obvykle léčba zahajuje 4 mg po dobu dvou týdnů, které je pak následně možné zvýšit na 8 mg jednou denně, pokud je tedy lék dobře tolerován. 

Perindopril můžete užívat s jídlem, ale i bez jídla. Tabletu je možné rozdrtit i rozřezat. Nutné je ji uchovávat v teple, suchu a tmě. Nikdy ho neužívejte po expiraci. Nepoužitý lék vraťte do lékárny. 

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům patří závrať, slabost, bolest hlavy, žaludeční nevolnost, bolest břicha, průjem, kašel, bolest zad, nízký krevní tlak. Pokud jsou mírné, mohou samy od sebe vymizet během několika dní nebo týdnů. V závažnější formě nezmizí a je s tím nutné něco udělat. 

K vážným nežádoucím účinkům patří dýchací potíže, chrapot, potíže s polykáním, alergické reakce, otok obličeje, krku, kazyka, očí, rukou, nohou, kotníků, velmi nízký krevní tlak, závratě, mdloby, horečka, bolest v krku, zimnice, nepravidelný srdeční rytmus, nevolnost, zvracení, bolest v pravé horní části břicha, únava, zvýšené jaterní enzymy a zvýšená hladina draslíku. To je nebezpečné zvláště u lidí s nemocnými ledvinami a cukrovkou, takže je to zapotřebí pravidelně kontrolovat. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here