Domů Nemoci Kůže Periorální dermatitida

Periorální dermatitida

Periorální dermatitida, někdy též nazývaná nemocí letušek, patří mezi  chronická onemocnění kůže, při níž se tvoří drobné růžové až červené pupínky (papuly). Onemocnění i po vymizení má tendenci recidivovat. Postihuje nejčastěji ženy ve věku 20-30 let.

Klinický obraz:

Vyrážka je tvořena drobnými na povrchu se olupujícími papulkami, jež jsou růžové až červené barvy na zarůžovělé spodině. Jejich velikost je cca 1-2 mm a mají tendenci splývat do jednolitých ložisek. Může se přidat i tvorba puchýřků nebo pustulek, což jsou hnisavě zanícené pupínky.

Vyrážka se nejčastěji objevuje v okolí úst – periorálně, v nasolabiálních rýhách. Není to však jediná lokalizace, kde se může vyskytnout. Dalšími místy jsou i centrální část obličeje– tváře a okolí očí.

Postižená místa bývají svědivá a pálící. Subjektivně mívají pacienti též pocit napjaté kůže.

Příčiny:

Periorální dermatitidaPřesná příčina rozvoje periorální dermatitidy není zcela jasná. Predispozicí pro vznik dermatitidy je suchá pokožka. Je pravděpodobné, že největší roli hrají vnější příčiny, které pokožku dráždí. Jsou to například kosmetické přípravky – pleťové krémy, make up, pleť čistící přípravky. Periorální dermatitida se také vyskytuje u lidí používajících kortikoidní masti, dále těch, jež se nadměrně vystavují UV záření – přírodnímu i v soláriu. Kůže může být drážděna i chlorovanou vodou, prachem, fluorovanými zubními pastami atd.

Rozvoji perorální dermatitidy může předcházet akné léčené vysušujícími preparáty.

Diagnostika:

Diagnóza se stanovuje na základě anamnézy a typického obrazu této dermatitidy. Lékař se dotazuje na používané kosmetické přípravky, masti atd.

Periorální dermatitidu je potřeba odlišit od jiných nemocí, které se mohou projevovat obdobně, jedná se o seborrhoickou dermatitidu, rosaceu, akné, alergickou dermatitidu aj.

Krom zmíněných postupů se využívá i laboratorních vyšetření – odběr krve na základní parametry, včetně jaterních testů, glykémie. Důležité jsou pak i stěry z postižené kůže pro vyloučení možné infekce bakteriemi, popř. plísněmi.

Léčba:

Při léčbě je nutné navštívit dermatologa, jelikož je léčba často zdlouhavá a musí být dobře vedená. Důležité je odstranit vyvolávací příčinu, tj. přestat používat kosmetiku, kortikoidní  masti atd. Postižená místa se mohou omývat Jarischovým roztokem či roztokem borové vody. Používají se antibiotické masti, pokud je perorální dermatitida závažné, zvažuje se i celkové léčba antibiotiky. Pro snížení svědivosti se mohou podat antihistaminika. Je možné využít i krémy, které vytvářejí na pokožce ochrannou vrstvu, která zabraňuje ztrátě vlhkosti z pokožky a zároveň omezuje přístup škodlivých látek z okolí k pokožce. Další léčebným postupem bývá i využití bioptron lampy.

Při těžkém průběhu je vhodné zvolit hospitalizaci.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here