Periostóza je stav, kdy dochází ke změnám okostice, např. se v ní ukládá větší množství vápníku (dochází ke kalcifikaci) a vytváří se výrůstky a nepravidelnosti na kosti.
Periost má český název okostice. Nachází se na povrchu kostí, nepokrývá pouze chrupavku a místa, kde se na kosti upínají šlachy, vazy. Jedná se o pevnou různě tlustou blánu, která je vytvořená z hustého, tuhého vaziva.
Obsah článku
Periost je složený ze dvou hlavních částí:
- povrchové části, která je tvořena z tuhého, pevného vaziva
- hluboké části, která je vytvořena z řídkého vaziva je bohatá na cévy, tedy dobře prokrvená, obsahuje též nervy a také buňky fibroblasty a hlavně osteoblasty, tj. buňky, které tvoří novou kostní tkáň a právě ony se podílejí na vzniku periostózy.
Cévy a nervy okostice pronikají i do kosti, a to Volkmannovými kanálky a tvoří Sharpeyova vlákna.
Příčiny vzniku:
Periostóza může mít mnoho příčin. Fyziologický se s ní můžeme setkat u novorozenců u dětí a dospělých je to však patologický stav.
Vídáme ho např. u těchto stavů:
- po poranění (zlomenina kostí) a zvýšeném opakovaném namáhání kostí
- u infekcí kostí, např. osteomyelitidě a ostitidě
- u neinfekčních aseptických zánětů, např. artritid
- v přítomnosti nádorových onemocnění postihujících kosti
- u osob s jinými než kostními malignitami, např. s leukemiemi a lymfomy
- u osob s metabolickými poruchami, hypervitaminózou A
- v případě, že je narušeno cévní zásobování, např. u žilního městnání
Periostóza může postihovat různé kosti a v různé míře.
Typy periostóz:
- Agresivní typ, rychle probíhající reakce v periostu a rychlá tvorba nové kosti
- Neagresivní typ, pomalý proces změn v periostu a tvorby kosti
Některé typy mohou zasahovat až do kosti, jiné jsou limitovány pouze na okostici.
- Mezi neagresivní typ periostózy patří např. solidní periostální reakce, kdy se vytváří řádně formovaná nová kostní tkáň, kostní výrůstek na kosti. Vzniká např. po zlomenině s drážděním periostu, v přítomnosti osteoidního osteomu a osteomylitidy.
- Lamelární typ periostální reakce je charakterizovaný rychlým růstem nové kostní tkáně, která nevytváří kompaktní hmotu ale lamely, vypadá podobně jako slupky cibule. Je někde mezi agresivní a neagresivní reakcí.
- Agresivní formou jsou periostální reakce, které vytváří vlákenné formace, v angličtině se jim říká sunburst (sluneční paprsky). Tento typ reakce je velmi častý u Ewingova sarkomu.
- Codmanův trojúhelník je další typ periostální reakce která patří mezi ty agresivní. Dochází k ní, když se část periostu nadzdvihne, např. vinou nádoru, hnisu či krvácení.
- Komplexní reakce, jedná se o kombinaci výše zmíněných reakcí.
Diagnostikování periostózy:
Periostózu je možné vidět na rentgenových snímcích, jedná se o kostěnou tkáň, která je na snímku zobrazena jako světlá. Lépe ji však zobrazí CT či magnetická rezonance.