Domů Nemoci Vyšetření pH krve

pH krve

pH krve je dáno poměrem koncentrací kyselin a zásad. V organismu musí fungovat mechanismy, které udrží acidobazickou rovnováhu, tj. minimální výchylky v hodnotách pH. 

Jen ve správném pH mohou probíhat buněčné procesy, aktivita enzymů atd. Vychýlení ph směrem nahoru (zásadité) či dolů (kyselé) může mít velmi negativní dopad na organismus, dokonce i ohrozit na životě a zabít. Jedná se o poruchy vnitřního prostředí.

Regulace pH:

pH je regulováno pomocí pufrovacích systémů, které mohou neutralizovat kyseliny nebo zásady, např. bikarbonátový pufr, který hospodaří s CO2, HCO3- a H+.

Kyseliny a zásady mohou být také vylučovány orgány, a to hlavně plícemi a ledvinami. 

Normální hodnoty pH:

Fyziologická hodnota pH krve kolísá jen velmi málo. Je nutné ji udržet co nejkonzistentnější. 

pH = 7,35 až 7,44

Poruchy acidobazické rovnováhy:

Poruchy acidobazické rovnováhy se mohou projevit jako alkalóza nebo acidóza.

  • Alkalóza je charakterizovaná zvýšením pH nad normu, tj. nad 7,44. Hodnoty nad 7,8 jsou smrtelné.
  • Acidózu provází snížení pH pod 7,36. Hodnoty pod 6,8 jsou neslučitelné se životem.

Tyto poruchy mohou být vyvolány respiračními a metabolickými procesy, tj. respirační či metabolická acidóza/alkalóza.

  • Metabolická acidóza je pokles pH, při němž klesají hodnoty HCO3-. To může být způsobeno zvýšenou ztrátou HCO3-, např. při silných průjmech, zvracení, poškození funkce ledvin, nebo naopak hromaděním kyselých látek, které HCO3- neutralizuje a v organismu ho ubývá. S tím se setkáváme např. u diabetické ketoacidózy. 
  • Metabolická alkalóza je zvýšení HCO3- v organismu. Může dojít ke zvýšené tvorbě či nižšímu využití a vylučování HCO3-. Tento stav provází také pokles vápníku a draslíku. 
  • Respirační acidóza je spojená s nárůstem koncentrace pCO2, je přítomná u poruch plicních funkcí, kdy dochází k hypoventilaci, např. chronické obstrukční plicní nemoci, zápalech plic, při užívání sedativ či hypnotik, poškození centra dýchání v mozku atd.
  • Respirační alkalóza je popsána jako nárůst pH se snížením pCO2. To je nejčastěji způsobeno hyperventilací, kdy je CO2 vydýcháván, na vině mohou být také jaterní nemoci atd.
  • Kombinované poruchy jsou kombinací výše zmíněných, tj. metabolická acidóza + respirační acidóza.

Hodnocení pH krve:

pH se hodnotí v kombinaci s krevními plyny. K analýze se nejčastěji využívá tepenná krev. Je však možné využít také krev kapilární či žilní.

Terapie odchylek pH:

Aby mohlo dojít k narovnání acidobazické rovnováhy, tedy i pH krve, je nezbytné zjistit, o jaký typ obtíží se jedná a následně vyrovnat kyseliny a zásady, např. podporou dýchání, ledvinných funkcí, podáním bikarbonátu atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here