Domů Nemoci Oční vady Píchnutí do oka

Píchnutí do oka

Píchnutí do oka představuje velmi nepříjemné poranění, které může být různého rozsahu. Může jít o banální záležitost, ale také po píchnutí do oka můžete přijít i o obě oči. Neměli byste ho proto podceňovat. 

Píchnutí oka může vzniknout snadno

I když se vám to zdá absurdní, do oka si můžete píchnout poměrně snadno. Třeba když vás při procházce praští větev do obličeje. Takové poranění oka je považováno za pronikající. Vznikají totiž ostrým nebo prudce letícím tělesem a často oko pouze nenapíchne, ale zůstane v oku. Pokud přitom dojde k proděravění rohovky, může dojít i k jejímu výhřezu, což není vůbec příjemné. Zanedbání tohoto zranění může vést až ke ztrátě oka. Hrozí také nebezpečí zánětu, léčba se proto neobejde bez antibiotik. U všech pronikajících poranění bulbu je zde nebezpečí sympatické oftalmie, kdy pak může dojít i ke ztrátě druhého zdravého oka. 

První pomoc při píchnutí do oka

Toto zranění může být velmi často závažné. Po píchnutí do oka můžete cítit bolest, oko slzí a víčka se bolestí stahují k sobě. 

První pomoc

Pokud v oku zůstalo něco zapíchnuto, nevyndávejte nic. Sterilně kryjte obě oči. Zamezíte tak tím pohybům obou očí. Nedojde tak k dalšímu poranění. Poraněného se snažte uklidnit. Je to velmi stresující. Volejte záchranku. 

Výhřez rohovky

Výhřez rohovky vznikne poškozením povrchu rohovky. Způsobit to může snížení zrakové ostrosti a trvalou bolest. Další vyšetření pak může odhalit změnu barvy rohovky. K diagnostice používá testu Seidel, kdy se o ránu tře fluorescenční proužek. 

Léčba se odvíjí od umístění, závažnosti a příčině poškození. Někdy u malé perforace bude stačit tkáňové lepidlo. Tuto metodu však nelze použít na propíchnutí větší než 1 mm. Neinfikované výhřezy rohovky se hojí s použitím tlakového obvazu. Někdy se však situace neobejde bez operace, u níž je poškozená rohovka vyměněna za novou. 

Sympatická oftalmie

Poranění očí není radno podceňovat, protože zde hrozí ztráta očí. A nejen toho zraněného, ale i toho zdravého. Jde o autoimunitní reakci, která to může způsobit. Stalo se to například i Louisovi Braillovi, tvůrci Braillova písma. Když měl tři, píchnul si nožem do oka. Nicméně do pěti let po úraze pak přišel i o to druhé zdravé oko. Sympatická oftalmie je spojena s úrazy nebo také s chirurgickými zákroky. Vliv na jeho vznik má však autoimunitní proces. Ke ztrátě druhého oka pak velmi často dochází během několika dalších dnů (od týdne až po dva měsíce), nicméně jsou známé případy, kdy jim druhé oko odešlo během několika let. Jde však naštěstí o velmi vzácný zdravotní problém. I z tohoto důvodu proto nepodceňujte píchnutí do oka, byť by šlo o píchnutí prstem. Po nějakém čase se z toho může vyklubat něco mnohem vážnějšího, co třeba už nepůjde vrátit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here