Piloerekce je známá pod lidovým označením husí kůže. Jedná se fyziologickou reakci organismu, při níž dochází k napřímení chlupů. Za to jsou odpovědné pilomotorické svaly umístěné v kůži. Tento jev je více patrný u zvířat, kdy dojde k naježení srsti.
Mechanismus piloerekce:
Pilomotorické svaly, tj. vzpřimovače chlupu (m. arrector pilli) jsou drobné svaly, které jsou připojené k folikulům vlasů/chlupů. Více vlasových folikulů může mít jeden sval. Při jejich kontrakci, která táhne vlasový folikul, se chlup napřímí. Napřímení chlupu navíc provází také vznik malých „pupínků“.
Za stažení pilomotorických svalů je odpovědná autonomní (vegetativní) inervace. Tato část nervové soustavy není vůli ovlivnitelná. Aktivita autonomního nervového systému je ovlivňována neurotransmitery, jako je noradrenalin, který právě stojí za stažením svalu.
Důvody piloerekce:
Piloerekce může provázet stresové situace, či silné emoční prožitky, může však být také složkou termoregulace. Pokud je nám zima dochází nejen k třesu, ale často se také objevuje husí kůže.
Stresové situace jsou spojené s aktivací autonomního nervového systému, který je složen ze sympatiku a parasympatiku, které působí proti sobě. Ve stresové situaci se dostáváme do módu bojuj nebo uteč a dochází k vyplavení mnoha neurotransmiterů, hormonů, které ovlivňují autonomní nervový systém, a tedy i piloerekci. Podobný efekt mají také silné emoce.