Pineální cysta je nezhoubný útvar v části mozku. Jedná se o sférickou dutinu v šišince, tj. v epifýze či corpus pineale, jak se šišince také říká. Dutina je ohraničená vůči tkáni a bývá naplněná tekutým obsahem. Onemocnění se nejčastěji objevuje v mladším věku. Častěji jí trpí ženy než muži. Pineální cysta bývá diagnostikována u cca 1 % populace. Někdy se objevuje ve spojitosti s jinými postiženími centrální nervové soustavy, např. častější je u pacientů s dětskou mozkovou obrnou.
Obsah článku
Šišinka:
Šišinka je součástí mezimozku (epithalamu). Je součástí endokrinního systému a produkuje melatonin známý také jako hormon spánku. I v přítomnosti pineální cysty zůstává produkce melatoninu většinou zachována.
Příčiny vzniku pineální cysty:
Co způsobuje pineální cysty není dostatečně známé. Vzhledem k tomu, že se objevuje už u dětí a často ji provází další postižení mozku, může vznikat během vývoje mozku. Jak jsme zmínili, je častější u osob s mozkovou obrnou, ale také agenezi corpus callosum atd. Někteří autoři však uvádí, že častější výskyt u žen může nasvědčovat tomu, že jsou na vině ženské hormony.
Projevy pineální cysty:
Pineální cysta může mít různé projevy, hodně záleží na její velikosti a přesném umístění. Někdy se objeví pouze náhodně při vyšetření kvůli jinému problému. Nejčastěji pacienty trápí:
- bolesti hlavy
- nevolnosti a zvracení
- epileptické záchvaty
- poruchy hybnosti očí
- chronická únava
- poruchy spánku
- necitlivosti v obličeji
- třes
- poruchy hybnosti končetin
- poruchy paměti
- kolapsy
- hydrocefalus (hromadění mozkomíšního moku v centrálním nervovém systému)
Diagnostika pineální cysty:
Příznaky spojené s pineální cystou dovedou pacienta k neurologovi. Ten předepíše zobrazovací vyšetření, např. CT či magnetickou rezonanci. Pro lepší zobrazení se používají kontrastní látky.
Léčba:
V některých případech může dojít k involuci, kdy cysta sama zmizí. Pokud cysta nepůsobí akutní obtíže, je pacient pravidelně sledován a jsou mu podávány léky, které potíže zmírňují.
U jednoduchých cyst, které jsou menší než 10 milimetrů, nedochází ani k pravidelnému sledování. U dětí se však sledují i tyto, neboť je vyšší pravděpodobnost, že bude cysta růst. Interval sledování, i u dospělých s větší cystou je 1 až 2 roky.
Ve výjimečných případech se přistupuje k chirurgickému zákroku, není to totiž zákrok jednoduchý a mohou se objevit závažné komplikace. Chirurgický přístup se volí hlavně v souvislosti obstrukčním hydrocefalem atd. Existují tři hlavní postupy při operační léčbě, tj. mikrochirurgie, endoskopie a stereotaxe. Nejčastěji se volí mikrochirurgie, protože je možné odstranit celou cystu.