Domů Nemoci Příznaky Písek v ledvinách

Písek v ledvinách

Písek v ledvinách a ledvinové kameny patří k nejčastějšímu onemocnění ledvin vůbec. V současné době trápí až 4% českých občanů. Také je pravdou, že tímto onemocněním trpí 2x až 3x více muži, než ženy. Toto onemocnění není možné podceňovat.

Písek v ledvinách představuje předstupeň kamenů v ledvinách. Příčina vzniku je vesměs totožná jako u kamenů.  Dříve než se zde rozepíšeme o problematice písku v ledvinách, je zapotřebí si uvědomit, že ledviny jsou důležitým párovým orgánem uloženým po stranách páteře v břišní dutině. Jejich stěžejním úkolem je filtrace krve, čímž se z těla odstraňují škodlivé (toxické) produkty metabolismu, ty jsou potom z těla odváděny močí. Pokud však k tomu nedochází tak, jak má, může dojít k hromadění odpadů nejen v ledvinách, ale i v ledvinové pánvičce a močových cestách, což má za příčinu vznik ledvinových kamenů anebo písku.

Příznaky

Hromadění písku na rozdíl od ledvinových kamenů nemusíte vůbec poznat. Na písek v ledvinách se obvykle přijde zcela náhodně při vyšetření moči a krve. Moč je kyselá, může se v ní nacházet krev, vápník, kyselina močová je zvýšená a ve zkumavce mohou být i zrníčka písku. Písek v ledvinách totiž obvykle žádné subjektivní potíže ještě nezpůsobuje. Nemocného člověka akorát mohou zlobit opakované záněty ledvin, protože uvnitř skýtá ideální prostředí pro množení baktérií. I když jsou příčiny vzniku písku v ledvinách de facto totožné s ledvinovými kameny, pro člověka písek představuje lepší prognózu (tedy větší šanci zbavit se ho a vyléčit se bez náročné a komplikované lékařské léčby).

Co způsobuje objevení písku na ledvinách?

Písek na ledvinách trápí velmi často ty, kteří se málo pohybují, byli na nějakou dobu z rozličného důvodu upoutáni na lůžko, málo pijí (nedodržují pitný režim) a jejich strava je bohatá na vysoký příjem bílkovin, tuků, vápníku a hořčíku. Onemocněním však často trpí i lidé, kteří mají problém s metabolismem vápníku, bílkovin, tuků, vápníku a vitamínu D. Písek v ledvinách a ledvinové kameny mají v těle často i ti, jež dlouhodobě své tělo překyselují (lidé, kteří jí velké množství bílkovin), čímž se jim chronicky zvedá hladina kyseliny močové. Tím pádem k tomuto onemocnění mají sklon i lidé s DNOU.

písek v ledvinách

Typy

Písek, stejně jako kameny, v ledvinách mohou být vytvořeny z různých látek, nejčastěji (až ze 70%) se jedná o písek vytvořený fosfátem vápenatým, oxaláty anebo fosfátem sodným. Jde o tzv. šťavelany, které mohou vzniknout z nadměrné konzumace potravin, jež obsahují velké množství kyseliny šťavelové, tedy listové zeleniny, rebarbory a špenátu. Ve dvaceti procentech je písek tvořen fosforečnanem amonným, vápníkem anebo hořčíkem. Takovýto písek často vzniká jako následek chronického infekčního onemocnění močových cest (opakované bakteriální záněty ledvin). Z 5% písek vzniká vykrystalizováním kyseliny močové (z nadměrné konzumace bílkovin a u nemocných se DNOU).

Jak se ho zbavit ?

Základním kamenem léčby je dieta. Vesměs už je dobrým krokem návrat ke správné životosprávě, kdy se strava stane vyvážená, pestrá a bohatá na ovoce a zeleninu. Pozor na bílkoviny, vápník, tuky a soli. Nic se nesmí přehánět!

Písek z ledvin můžete vyplavit dostatečným přísunem tekutin. Dostatečný pitný režim, případě jeho krátkodobé navýšení vám může pomoci s vyplavením písku z těla ven.

Na zbavení se písku z ledvin pozitivně působí i meloun, který je močopudný a snižuje hladinu kyseliny močové. Pozitivně na ledviny působí i konzumace jahod, třešní, ananasu, chřestu, jablečného džusu a kopřiv, jitrocel a tužebník (v případě, že se jedná o písek vytvořený z hromadící se kyseliny močové). Proti tvorbě ledvinového písku dobře funguje i petržel, zlatobýl, řebříček, přeslička, kokoška pastuší tobolka a třezalka.

V případě neřešení problému písek v ledvinách přechází do horší fáze, mění se v kameny. A jak je již známo, ledvinové kameny celkem hodně bolí. Rovněž i léčba ledvinových kamenů nemusí být nejjednodušší.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here