Domů Nemoci Příznaky Pískání v uších

Pískání v uších

Pískání v uších (tinitus) je průvodním jevem onemocnění uší, ale i jiných chorob, například se může jednat o jeden z příznaků arterosklerózy. Občasné pískání v uších není známkou patologického stavu, může být způsobeno nahromaděním ušního mazu ve vnějším zvukovodu, pobytem v hlučných prostorách nebo odchylkami od krevního tlaku.

Příznaky a příčiny

Pískání v uších je jedním z projevů ušních šelestů. Typickým příznakem ušního šelestu jsou nepříjemné zvuky

Pískání v uších
Pískání v uších

vycházející z ucha, které slyší pouze pacient. Tyto zvuky nemusí mít podobu pouze pískání, ale také šumění, praskání nebo jiných zvuků, které mohou pacienta obtěžovat různě často. Někdy jsou občasné, jindy pronásledují pacienta s drobnými přestávkami takřka neustále, narušují jeho schopnost soustředit se, mohou způsobovat i bolesti hlavy. Příčin tinitu může být celá řada, od vystavení organismu nadměrné hlukové zátěži (například hlučné pracovní prostředí nebo častá návštěva koncertů), přes onemocnění uší, až po jiná onemocnění včetně nádorových. Možnou příčinou jsou také odchylky krevního tlaku od normálu, kdy pacient trpí buď hypertenzí, nebo naopak hypotenzí.

Občasné pískání v uších a svépomoc

Občasné pískání v uších, pokud se objeví po cestování letadlem, po návratu z nezvykle rušného prostředí (ze stavby nebo klubu), atd. není důvodem k většímu znepokojení. Pacienti si od něho mohou ulevit i sami, mezi doporučovaná opatření patří poslech relaxační hudby nebo aromaterapie (za jednu z možných příčin tinitu považují lékaři také stres), omezení soli v přijímané potravě (nadměrné solení podporuje hypertenzi, která patří mezi příčiny problému), užívání doplňků stravy, například jinanu dvoulaločného v kombinaci s vitamínem E (tinitus může být způsoben i nedostatkem některých důležitých živin, zejména vápníku nebo vitamínů skupiny B, zde se však objevuje ve spojení s dalšími příznaky, jako je svědění kůže, nechutenství nebo zvýšená únava) a masáže (v případě podezření, že zdrojem problémů je krční páteř).

Onemocnění uší

Pokud pacienta obtěžuje pískání nebo jiné zvuky v uších dlouhodobě, bude zapotřebí provést lékařské vyšetření. Protože problémy nejčastěji souvisí s uchem, měl by pacient nejprve navštívit ordinaci ORL, kde je provedeno kompletní usní, nosní a krční vyšetření, audiometrické vyšetření a další. Onemocnění uší mohou být také infekčního charakteru, například zánět středního ucha nebo vedlejších nosních dutin. Vedle onemocnění středního ucha se může jednat o nemoc vnějšího nebo vnitřního ucha. Někdy může být zdrojem zvuku nadměrné množství ušního mazu ve zvukovodu, v tomto případě lékař ucho vyčistí. U seniorů se může jednat o známku opotřebení sluchového aparátu věkem, pro toto onemocnění se používá termín otoskleróza. Mezi závažná onemocnění pak patří nemoci Eustachovy trubice nebo nádorová onemocnění.

Jiné možné příčiny

Jak jsme zmínili v úvodu, tinitus nemusí bezprostředně souviset s onemocněními uší, ale s celou řadou jiných nemocí, jako příklad uveďme diabetes (v pokročilém stadiu), boreliózu, onemocnění sluchového nervu, Meniérovu chorobu, rakovinu mozku či míchy (zde však pacienta pronásleduje mnoho dalších závažnějších příznaků, mezi nimi motání hlavy, zvracení, změny chování, poruchy zraku, atd.).

Léčba a prevence

Léčba vychází z odstranění příčiny, která pískání v uších způsobuje. V případě vysokého tlaku je třeba jej snížit, v případě zánětu středního ucha se léčí zánět, atd. Obecně se při léčbě tinitu využívá několika metod, mezi nimi terapie kyslíkem (kdy pacient v přetlakové komoře inhaluje kyslík), medikace (například podávání kortikoidů ke zlepšení prokrvení dané oblasti) a masáže spánkové oblasti nebo celkově hlavy.

Prevence tinitu spočívá v dodržování zásad zdravé životosprávy (zde jde zejména o zdravý jídelníček, omezení kofeinu, vyvarování se stresu), důležitá je správná péče o sluch a vyvarování se pobytu v nadměrně hlučných prostorách.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here