Domů Nemoci Ostatní Píštěl po operaci

Píštěl po operaci

Píštěl vzniká z mnoha příčin. Může se vyvinout i jako komplikace po chirurgickém zákroku, někdy může být píštěl záměrně vytvořená v rámci léčby, např. při hemodialýze se provádí umělé propojení žíly a tepny. .  

Píštěl:

Píštěl neboli fistule je většinou patologické kanálkovité spojení mezi dvěma oblastmi. Může spojovat orgány, cévy, absces, cystu, ale může spojovat také orgán, tkáň či cystu s povrchem těla, tj. píštěl vyúsťuje na pokožce.

Píštěl jako pooperační komplikace:

Píštěl může vzniknout jako komplikace po chirurgickém zákroku. Ačkoli nebývají časté, objevují se např. po operacích na trávicím traktu. Zde mohou vzniknout píštěle mezi orgány, např. dvěma částmi střeva, střevem a žaludkem atd. (vnitřní fistule) nebo může vzniknout fistule vyúsťující z orgánu na pokožku (vnější fistule). Fistulí také proniká obsah jednotlivých orgánů (šťávy, obsah střeva…), což vede k zánětům a dochází také k tvorbě hnisu. Je tedy logické, že to výrazně zhorší stav pacienta

Enterokutánní fistule (mezi střevem a kůží) vznikají např. kvůli uvolnění anastomózy (sešití dvou konců trávicí soustavy, aby se obnovila jednolitost a funkčnost) v důsledku nadměrného tlaku či narušení krevního zásobení. Narušení střevní stěny nebo abscesu cizím tělesem, jakým je např. drén vede k vytvoření fistule. 

Slinivkové fistule, vznikající po pankreatoduodenektomii se objevují u 13 až 41 % pacientů a mohou být spojené s krvácením a septickými stavy, tj. mohou ohrozit pacienta na životě. U závažnějších fistulí může být úmrtnost až 25 %.

Ke vzniku píštělí může dojít také při operacích na krku, hlavně v případě těžších operaci, např. při odstraňování nádorů.

Píštěle se většinou objevují první týden po zákroku, je tedy nutné stav pacienta a operační oblast pravidelně kontrolovat. 

Příznaky píštělí po operaci:

Příznaky se mohou výrazně lišit, a to dle umístění píštěle, tak i dle jejího průběhu a “náplně”. 

Většinou se však lékaři setkávají s nelepšícím se zdravotním stavem, který se může dokonce zhoršovat. Mohou se objevit bolesti, nevolnosti, ztráta krve… Jelikož může dojít k poškození propojených orgánů až vzniku sepse

Diagnostika pooperačních píštělí:

V případě, že je fistule vnější, vyúsťuje na povrch pokožky a vytéká z ní hnisavý obsah, není možné ji přehlédnout. 

Jiná je situace u vnitřních fistulí, které mohou vzniknout v podstatě kdekoli a propojit různé tkáně. Je tedy nutné na tuto možnost myslet, pokud se pacient po operaci nezotavuje. V případě podezření na píštěl je vhodné zrevidovat operační pole

Léčba pooperačních píštělí:

Píštěle jsou závažnou komplikací, která musí být co nejdříve vyřešené. Cílem chirurgického zákroku je odstranit píštěl. Nejčastěji skutečně vyříznout, či vydrénovat a zalepit. Vždy záleží na umístění, velikosti a dalších parametrech píštěle. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here