Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Správný pitný režim

Správný pitný režim

Pitný režimV dnešní uspěchané době máme tendenci podceňovat mnohé životně důležité potřeby lidského těla. Patří mezi ně nejen zdravá a vyvážená strava, ale i dodržování pitného režimu. Doplňování tekutin je nezbytné pro udržení rovnovážného stavu mezi příjmem a výdejem tekutin, který činí 2,5 – 3 litry za den. Nedodržování pitného režimu může vést k dehydrataci a ohrožení lidského života.

Proč je nutné dodržovat pitný režim?

Důležité je uvědomit si, že i když bývá pitný režim nejčastěji spojován s nadměrnou zejména fyzickou zátěží organismu, měli bychom ho dodržovat právě nejen v takových situacích, ale pravidelně každý den. Optimální pitný režim je charakterizován množstvím přijatých tekutin v rozmezí 2-3 litrů. I když se nám může zdát takové množství absurdní, fakt je ten, že právě tolik tekutin naše tělo za den vyloučí močí a potem. Pokud sportujeme, nebo vykonáváme jinak vyčerpávající práci, je dobré příjem tekutin přiměřeně zvýšit. Při jakékoli práci dochází k výdeji energie, o což se starají naše termoregulační systémy. Mezi ty patří zejména pocení, jehož působením dochází k nadměrnému výdeji tekutin a postupné dehydrataci organismu. V průběhu pocení ztrácí organismus nejen množství životně důležitých tekutin, ale i minerálů. I ty je potřebné znovu doplňovat.

Optimální pitný režim

Během celého dne bychom měli dbát na to, abychom pravidelně přijímali tekutiny. Pokud se budeme domnívat, že vypít tři šálky kávy v práci a pak příjem tekutin dohánět večer, je ta správná volba, jsme na omylu. Náš žaludek je totiž připraven vstřebat asi 600-800ml tekutin za hodinu, náhlým přepitím bychom jej mohli zahltit a snížit jeho funkci vstřebávat jiné složky. Tekutiny bychom proto měli přijímat i v případě, že nepociťujeme stav žízně. V pitném režimu by měli dominovat především nekalorické nápoje, jako jsou kojenecké, stolní a pramenité vody, neslazené bylinkové a zelené čaje a některé mírně mineralizované minerální vody. Vyvarovat bychom se však měli minerálním vodám, které jsou silně syceny oxidem uhličitým, který může dráždit a narušovat naše zažívání. Některé minerálky nejsou svým obsahem vhodné i pro nemocné s močovými kameny a při zvýšeném krevním tlaku. Různé slazené limonády, jako například coca-cola, jsou také považovány za nevhodné, jejich konzumaci bychom měli eliminovat na minimum. Sladká chuť těchto nápojů pocit žízně ještě mnohonásobně zvyšuje a množství cukrů, které obsahují, může našemu zdraví uškodit. Při příjmu tekutin záleží i na jejich teplotě – i když každému může vyhovovat něco jiného, v létě je optimální konzumovat nápoje s teplotou okolo 16 °C, v zimě pak značně teplejší – mezi 20°-25°C. V nahrazování ztracených tekutin nám pomůže i konzumace ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

Jak se naučit dodržovat pitný režim?

Vypít 2-3 litry tekutin denně se někomu může zdát nemyslitelné, ale naučit se to dokáže každý organismus. Pokud nepatříte mezi zrovna velké „pijáky“, nevadí. Určitě se nesnažte po přečtení tohoto článku násilným sebenucením vypít 3 litry vody. Do začátku je dobré stanovit si individuální přijatelné množství, které jsme schopni bez problému vypít. Může to být „jen“ ¾ litru, důležité je udržovat takto zvolený pitný režim po dobu několika dnů. Pomoci nám k tomu může neustále přítomná PET lahev na pracovním stole, oblíbený hrnek nebo sklenička, zkrátka cokoliv, co nám bude pití neustále připomínat. Poté můžeme začít denní dávku příjmu tekutin zvyšovat, někomu bude vyhovovat navýšení mírné, někomu nebude činit potíže vypít o dalšího 0,5 litru vody denně navíc. Takto pak pomalu postupujeme až ke kýžené hranici 3 vypitých litrů tekutin denně, která je vnímána jako kvalitní pitný režim.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here