Domů Nemoci Dětské nemoci Plagiocefalie

Plagiocefalie

Plagiocefalie je porucha, která se dotýká lebky. Lékařský název je znám i jako syndrom plochého. Vyznačuje se asymetrickou deformací lebky na jedné straně. Když se podíváte na takovou hlavu, všimnete si, plochého místa na zadní straně anebo na boční straně hlavy. jde o problém, který se týká kojenců a batolat.

Proč vzniká?

Lékaři zjistili, že plagiocefalie vzniká po pravidelném pokládání dítěte na záda, kdy dítko dlouho leží s hlavou obrácenou na jednu stranu. Lebka dítěte je v raném věku velmi měkká (to proto, aby mozek měl dostatek prostoru růstu během prvního roku života). V časném věku děti leží neustále, nejen v průběhu v noci v postýlce, ale i v kočárku, v dětské sedačce. Kombinace polohy a dlouhého tlaku pak může vytvořit ploché místo. Pokud si toho nevšimnete a nezačnete s tím něco dělat, stav se bude neustále zhoršovat.

Příčin je však v reálu mnohem víc.

Příčiny vzniku Plagiocefalie

 • Změna tvaru lebky nemusí být spojena pouze s polohováním, ale i dělohou, kde ke konci těhotenství dítě už nemá příliš mnoho prostoru a hlavička je držena v jedné pozici, což může vést k deformitám.
 • Vznik hrozí i v případě vícečetných porodů, kdy je v děloze omezený prostor.
 • Předčasně narozené děti mají velmi měkké lebky, které jsou náchylné nejen k úrazům, ale i k deformitám. Situaci zhoršuje i to, že tyto děti stráví dlouhou v inkubátoru a bývají i opožděné, což jim může bránit v normálním pohybu hlavy.
 • Stav může způsobit i vrozená svalová porucha, která je spojena s abnormálně krátkými krčními svaly. Hlava je tak držena v jedné pozici, což může vést plagiocefalii.

Proč plagiocefalii nepodceňovat?

Protože svůj tvar může nakonec změnit celá hlava a dokonce i obličej, což bez léčby může vést k nerovnováze očí, změně tvaru čelisti, někdy to může být spojeno s mentálním nebo vývojovým zpožděním, tuhými krčními svaly i zažití nesprávného pohybu. Později se dítko bude potýkat se špatně padnoucími brýlemi. Hlava pak zůstane deformovaní do dospělosti. Komplikace to pak bude mít ve spojitosti se špatně padnoucími přilbami, helmami. Člověka trápí špatný skus a celková deformita čelisti. V případě holé hlavy anebo krátkého sestřihu je vše vidět.

Možnosti projevu deformit hlavy

 • Plagiocefalie je spojeno s plochým místem na jedné straně. Hlava má při pohledu seshora lichoběžníkový tvar. Brachycefalie je spojená s plochou zadní stranou a mnohem širší hlavou než je tomu tak obvykle. Skafocefalie je spojena s vyšší hlavou než jak tomu je obvykle a ze shora  je hlava delší a užší.
 • Prevence vzniku
 • Jedinou cestou prevence i úpravy je pravidelné polohování se stabilizací v dané poloze.
 • Vhodné je i pokládání na bříško za dozoru. Snižte dobu, kdy dítě leží na pevných rovných površích.
 • Co se týká léčby, je důležité, aby byla zahájena ještě v době, kdy je lebka dítěte ještě měkká. Ideálně tedy v době okolo půl roku.
 • Kromě správného polohování může léčba spočívat i v rehabilitaci a dalších metodách.  Fyzioterapie přitom může pomoci uvolnit i posílit krční svaly.
 • Někdy je však nutná i chirurgie.
 • Pokud je deformace velká, může lékař doporučit nošení speciálních přileb, které mají pomoci s pozvolným tvarováním lebky do toho správného tvaru.
 • A v neposlední řadě pomoci mohou i speciálně zakřivené matrace, které jsou navrženy tak, aby byla váha hlavy dítěte rozložena po větší ploše, což sníží tlak na lebku.

Prognóza Plagiocefalie

Pokud je zploštění malé, je možné vadu srovnat zcela. Čím později k řešení dojde, tím je to však obtížnější a nemusí dojít k úplné nápravě. Po zpevnění lebky je úprava již nemožná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here