Domů Nemoci Léky Plaquenil

Plaquenil

Plaquenil je velmi silným lékem, dostupným pouze na předpis. Plně hrazen zdravotní pojišťovnou, pokud jej předepíše specializovaný lékař. Předepsat jej může alergolog, imunolog, dermatolog, revmatolog i dermatovenerolog. Lék náleží do skupiny protizánětlivých a antamalarik. Jeho hlavní léčebnou látkou je hydroxychlorochin sulfát.

Užívá se buď samostatně nebo v kombinaci s jinými léky proti artritidě. Pomáhá snížit nejen bolest, ale také ztuhlost a otoky kloubů. Nástup účinku nabíhá až po dost dlouhé době. Může trvat i několik týdnů, než k tomu dojde.

Indikace

Lékař Plaquenil se předepisuje ponejvíce u autoimunitních onemocnění jako systémový lupus erythematodes, diskoidní lupus erythematodes, revmatoidní artritidu a fotodermatózu. Mimo to se užívá i k léčbě malárie i v rámci její prevence. Lék je možno podávat dospělým, ale i mladistvým.

Nežádoucí účinky

K velmi častým nežádoucím účinkům užívání léku patří bolest hlavy, poruchy příjmu potravy, závratě, rozmazané vidění, zvonění v uších, průjem, zvracení, bolest břicha, kožní vyrážka a svědění kůže, zarudnutí, abnormální jaterní testy, pigmentové skvrny, šedivění vlasů anebo alopecie. Poruchy vidění obvykle po vysazení vymizí. Může vyvolat vzplanutí porfyrie nebo lupenky. Velmi výjimečně se může může vzniknout i svalová ochablost. Pokud se nějaké potíže objeví, neváhejte a obraťte se na svého lékaře.

Užívání léku

Dávka by neměla překročit množství 6,5 mg na kilogram a den, jež je vypočtená z optimální hmotnosti, nikoliv skutečné tělesné hmotnosti. V konečném výsledku půjde o 200 nebo 400 mg denně. Ti, kteří mohou užívat 400 mg denně, by lék měli užívat v několika dávkách a pokud je to možné, dávky je možno snížit na 200 mg. Udržovací dávka však činí 400 mg.

Dávkování u dětí je samozřejmě jiné. I zde platí dávka 6,5mg na kilogram na základě tělesné hmotnosti, ale 200 mg tableta není vhodná pro děti s váhou pod 31 kg. Tableta by měla být snědena s jídlem nebo sklenicí mléka. Pozitivní účinky se dostaví za několik týdnů, ty negativní se objeví rychle. Pokud nedojde ke zlepšení užívání léku do 6 měsíců, je zapotřebí léčbu přerušit.

Kontraindikace

  • Lék nesmí užívat nemocní s makulopatií oka
  • Lidé přecitlivělí na 4-aminichinolinové sloučeniny
  • Těhotenství

Zvláštní upozornění

  • Dejte si pozor na překročení denních dávek, protože se zbytečně ohrozíte retinopatií.
  • Před zahájením léčby by každý pacient měl prodělat oční vyšetření.
  • To by měl pak opakovat každých 12 měsíců.
  • Dávkování by mělo být upravena všude tam, kde je onemocnění jater a ledvin.
  • Je nutno hlídat různé podoby chudokrevnosti.
  • Bylo prokázáno, že může způsobit i závažnou hypoglykémii, která by mohla být životohrožující u nemocných na lécích. Je nutné brát toto riziko v potaz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here