Domů Pacient Platnost žádanky na vyšetření

Platnost žádanky na vyšetření

Skoro ke každému vyšetření je zapotřebí mít správně vypsanou a také i správnou žádanku. Málokdo však ví, že oficiálně se žádanka nazývá “Požadavkový list”. Okolo žádanek je neznámých více. Tak třeba, víte, jaká je platnost žádanky na vyšetření? 

Když jdete třeba na odběr krve, váš lékař vám vystaví žádanku, která spolu s krví půjde do laboratoře. Tento typ žádanek nemá omezenou platnost. Proto se klidně může stát, že je dostanete na plánovanou kontrolu, která bude třeba za půl roku.

Speciální žádanky

Existují však i tzv. speciální žádanky, které omezenou platnost mají. Pokud takovou žádanku v daném termínu neuplatníte, propadne a váš odborný lékař vás již nemůže na jejím podkladě vyšetřit. pojišťovna by mu to nezaplatila. Nezbývá vám proto nic jiného, než se vrátit zpět k svému lékaři a požádat ho, aby vám ji vystavil znova.

Dejte si u žádanek pozor

Některé typy žádanek platí pouze jeden týden. Nebojte, nevadí, že vyšetření bude  zrealizováno mnohem později, ale objednání termínu je zapotřebí provést do toho jednoho týdne od vydání žádanky. Žádanku pak použijete v objednaném termínu vyšetření. 

Druhy žádanek 

Jak jsme již naznačili, existuje několik různých žádanek, které se od sebe liší podle toho, k jakému vyšetření jsou určeny. Je to důležité, protože jen tak vyšetření uznají pojišťovny. 

Na žádankách je napsáno vše, co lékař, který vás má vyšetřit, potřebuje. Tedy je tam uvedeno vaše jméno, rodné číslo, pojišťovna, údaje o ošetřujícím lékaři, diagnóza, popis vyšetření, které by mělo být provedeno, vaše potíže a důvod, proč jste byli k danému vyšetření odesláni, i to, zda jde případně o statimové vyšetření. Na žádance by mělo být i uvedeno datum vystavení a platnosti žádanky. 

Žádanka k vyšetření – ošetření FT

Tato žádanka vás odesílá na rehabilitaci nebo k ergoterapeutovi. Žádanka platí sedm dní od jejího vystavení. Během té doby se musíte objednat na specializovaném pracovišti. A to i přesto, že nakonec k realizaci dojde až za tři měsíce. 

Poukaz na ošetřovatelskou a rehabilitační péči

Poukaz na ošetřovatelskou a rehabilitační péči se užívá ve specializovaných zařízeních sociálních služeb. Na této žádance lékař píše přesný termín, do kdy máte ošetření absolvovat. Nejde však o dobu pozdější než 3 měsíce. Něco podobného představuje i poukaz na domácí péči. V tomto případě však nemocný nemusí docházet do žádného zařízení, zdravotní péče je mu poskytována v jeho domácím prostředí.

Žádanka typu K

Tato žádanka žádá o konziliární vyšetření. Žádanka není ohraničena žádným datem platnosti. V poslední době se však setkáváme s platností jednoho měsíce. 

Žádanka typu Z

Tento typ žádanek pacienta ponejvíce odesílá na rtg. vyšetření, CT, MRI, sono a podobně. Ani tento typ žádanek není nikterak časově omezen.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here