Domů Nemoci ORL Pleomorfní adenom

Pleomorfní adenom

Pleomorfní adenom je nejčastějším nádorem slinných žláz. Střetnout se můžete i s označením myxochondroepiteliom. Jde o epitelový nádor, který postihuje nejvíce glandulu parotis, čili příušní žlázu. Má bohužel maligní potenciál. 

O pleomorfním adenomu

Její název je odvozen od toho, jak vypadá pod mikroskopem. Skládá se ze smíšených epitelových a mezenchymálních buněk, které způsobují myxofibrózní vzhled. Nádor se obvykle vyskytuje zcela samostatně, jako pomalu rostoucí, bezbolestná, pevná uzlíkovitá hmota. Izolované uzly jsou přitom samy výrůstky z jednoho hlavního uzlu. Je obvykle pohyblivý dokud se neobjeví v patře nebo v čelisti, tam pak může způsobit atrofii. U ucha se může protlačit z druhé strany u ušního lalůčku. Pleomorfní adenom je benigní nádor, ale vyznačuje se tím, že má tu schopnost růst do velkých rozměrů a mohou se proměnit v maligní nádory. Pak se promění v ex-pleomorfní adenom karcinom. Riziko, že k tomu dojde, se s postupem času zvyšuje. Přesněji, je zde 9,5% šance, že k tomu dojde zhruba za 15 let. Je poměrně zarputilý. I když ho odoperujete a okolí dobře vyčistíte, stále je zde poměrně vysoká pravděpodobnost, že se opět objeví, nebo napadne sousední tkáň, a to nejpozději do deseti let. Mohou se dokonce objevit i vzdálené metastázy. 90% těchto nádorů roste na spodním konci slinné žlázy, 10% z nich se objevuje i v jejich hlubších částech. Nádorem trpí více ženy než muži. Ponejvíce se objevuje mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života. Průměrný věk výskytu je 43 let. Pozor, i když jsou u dospělých zaznamenány poměrně často, objevit se může i u dětí. 

Příznaky a projevy

Pleomorfní adenom se objevuje nenápadně. Roste po mnoho let. Příznaky a projevy souvisí s místem, kde se objeví. Obvykle však jde o to, že se vyskytne nebolestivá boule. Pokud je nádor velký a zanedbaný, může tlačit na nějaký obličejový nerv. Je také i velká pravděpodobné, že je již i maligní a s tím pak souvisí jeho další projevy. Typická je třeba dušnost, kašel, chrapot, potíže se žvýkáním a polykáním krvácení z úst nebo nosu. 

Diagnostika

K odhalení dochází potom, co se odebere tkáň a provede radiografická studie. Pomoci může i ultrazvuk, CT nebo MRI. 

Léčba

Řešením pro tento nepříjemný zdravotní problém je chirurgické odstranění. Provádí se po biopsii. Dále je vhodné provést radioterapii, ale to záleží na tom, zda byl benigní nebo maligní. Odstranění nádoru nemusí být snadné a to je spojeno s možností opětného výskytu nádoru. Snahou vždy je zachova lícní a obličejové nervy. Pokud jde však o maligní nádor, je nutné být více radikální a léčba se rozhodně neobejde ani bez radioterapie. U 44% procent se nádor podaří odstranit úplně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here